MKTG SR - pasek na kartach artykułów

My śpimy a one polują na owady. Niezwykłe spotkanie z nietoperzami w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Gdy śpią, to zawsze do góry nogami. Całkiem podobnie brzmi hasło akcji "Las do góry nogami", w czasie której można obserwować zachowania nietoperzy.
Gdy śpią, to zawsze do góry nogami. Całkiem podobnie brzmi hasło akcji "Las do góry nogami", w czasie której można obserwować zachowania nietoperzy. unsplash.com
Niecodzienne wydarzenie dla miłośników dzikiej przyrody organizują Lasy Państwowe, wspólnie z chiropterologami. W wielu nadleśnictwach na terenie całej Polski, w tym w naszym regionie, odbędą się otwarte wykłady, wieczorne spacery i nocne obserwacje.

Od roku 1997 w ostatni weekend sierpnia w całej Europie organizowana jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy w ramach porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy.

Wokół tych niezwykłych zwierząt powstało wiele legend, przesądów i szkodliwych dla nich mitów. W rzeczywistości nietoperze to zwierzęta, które potrzebują naszej szczególnej uwagi.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki. Akcja "Las do góry nogami" to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Akcja edukacyjna "Las do góry nogami" odbywa się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce. Leśnicy zaplanowali dla gości różnorodne atrakcje, wśród których znajdą się: otwarte wykłady, zajęcia edukacyjne dla dzieci, wieczorne spacery po lesie, obserwacje nocnych wylotów nietoperzy, namierzanie detektorami.

Warto śledzić także profil główny Lasów Państwowych na Facebooku, gdzie zorganizowany zostanie webinar z chiropterologiem.

Ochrona i edukacja

Nietoperze, te tajemnicze nocne stworzenia, od wieków wzbudzają ciekawość i budzą emocje. Bezszelestnie przemykające nad naszymi głowami, dzięki wyjątkowej zdolności echolokacji, są w stanie unikać przeszkód i skutecznie polować na owady, w tym na komary, które wielu z nas uważa za prawdziwe utrapienie. Niestety, wokół tych niezwykłych ssaków narosło wiele mitów i nieprawdziwych przekonań – kto nie słyszał o nietoperzu wplątującym się we włosy czy o wampirze wysysającym krew? - pytają autorzy akcji.

To też może Cię zainteresować

Nietoperze to grupa ssaków, które jako jedyne poza ptakami opanowały zdolność do aktywnego lotu. Ich przednie łapki to błoniaste skrzydła, dzięki którym są świetnymi lotnikami. Nietoperze w czasie lotu wydają ultradźwięki, które po odbiciu się od napotkanych przeszkód wracają do nietoperzowego ucha, dając mu „obraz” okolicy. To zjawisko echolokacji pozwala nietoperzom tak zwinnie się poruszać między drzewami i sprytnie unikać zderzenia z napotkanymi na drodze obiektami.

Nasze krajowe nietoperze nie budują swoich siedzib, tylko wykorzystują na schronienia dziuple, jaskinie, budki drewniane, a także nie stronią od ludzi i zamieszkują strychy, piwnice, opuszczone budynki, wieże itp. To nasi wielcy sprzymierzeńcy. Kiedy śpimy one polują na owady, w tym te, które niszczą drzewa. No i na znienawidzone przez wszystkich komary.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu akcję „Las do góry nogami” przygotowały nadleśnictwa Runowo i Żołędowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska