
Tygrys sumatrzański
Liczebność populacji: mniej niż 400 osobników
Środowisko naturalne: lasy Sumatry
Tygrys sumatrzański to najmniejszy ocalały podgatunek tygrysa, a zarazem ostatni z gatunków tygrysów żyjących w Indonezji. Obecnie walczy o przetrwanie na wyspie Sumatra. Przyspieszenie wylesiania i szalejące kłusownictwo na wyspie mogą oznaczać, że to szlachetne stworzenie skończy tak, jak jego wymarli krewni - tygrys jawajski i balijski.

Saola wietnamska
Liczebność populacji: nieznana
Środowisko naturalne: wilgotne lasy Wietnamu i Laosu
Odkrycie Saoli było jednym z najbardziej spektakularnych odkryć zoologicznych XX wieku. O istnieniu gatunku dowiedziano w maju 1992 roku, gdy w domu myśliwego znaleziono czaszkę z niezwykle długimi i prostymi rogami. Saole są kuzynkami bydła, ale przypominają antylopy. WWF uznaje je za gatunek krytycznie zagrożony.

Goryl Cross River
Liczebność populacji: od 200 do 300 osobników
Środowisko naturalne: lasy dorzecza Konga
Goryle z Cross River żyją w regionie gęsto zamieszkałym przez ludzi. Niestety to oni wkroczyli na terytorium goryla, wycinając lasy w celu pozyskania drewna, hodowli zwierząt i uprawy roślin. Kolejnym zagrożeniem dla gatunku jest kłusownictwo. Przy tak małej populacji utrata nawet kilku osobników może mieć tragiczny skutek.

Słoń sumatrzański
Liczebność populacji: 2,400 – 2,800 osobników
Środowisko naturalne: lasy Sumatry
Słonie sumatrzańskie żywią się różnorodnymi roślinami, rozprzestrzeniając zarazem ich nasiona, dzięki czemu przyczyniają się do rozwoju zdrowego ekosystemu leśnego. Słonie dzielą siedliska leśne z kilkoma innymi zagrożonymi gatunkami, takimi jak nosorożec sumatrzański, tygrys i orangutan. Niszczenie lasów Sumatry, głównie pod uprawy palmy, może doprowadzić do wymarcia gatunku.