Wszystko o świadczeniu rehabilitacyjnym i zasiłkach z ZUS. Ekspert odpowiada na pytania

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Tematem ostatniego dyżuru redakcyjnego były świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Na pytania odpowiadała Katarzyna Szymczak, zastępca naczelnika Wydziału Zasiłków w Oddziale ZUS w Bydgoszczy.

Termin porodu mam wyznaczony na styczeń 2020 roku. Jestem zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy (3/4 etatu), za najniższą krajową. Nie wiem, czy gdy chcę wnioskować o zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. na okres roku, będzie on wynosił 1000 zł. Znalazłam informację, że w takiej sytuacji przysługuje mi wyrównanie do tej kwoty. Jak je uzyskać i gdzie muszę o nie wnioskować? Czy też przysługuje mi ono bez dodatkowych wniosków?
Jeżeli miesięczna kwota netto Pani zasiłku macierzyńskiego (pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych), będzie niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego wynoszącego 1000 zł, będzie przysługiwało Pani podwyższenie zasiłku do wysokości 1000 zł. Nie musi Pani w tym celu składać wniosku. Aby otrzymać dopłatę do świadczenia, musi przedłożyć Pani płatnikowi zasiłku oświadczenie, czy zasiłek macierzyński przysługuje też z innego tytułu. Jeżeli jest Pani zatrudniona u dwóch płatników i łącznie zasiłek macierzyński netto jest niższy niż 1000 zł, wówczas to Pani decyduje, który z płatników ma dokonać dopłaty. Jeżeli jednym z płatników zasiłku jest ZUS, wówczas dopłaty dokonuje ZUS. Warunkiem jest dostarczanie co miesiąc zaświadczenia od drugiego płatnika o wysokości wypłaconego świadczenia.

Sprawdź koniecznie

Jestem zatrudniony na umowę o pracę na pełen etat i jednocześnie prowadzę pozarolniczą działalność. Umowa o pracę zakończy się 20 listopada br. Aktualnie jestem na zwolnieniu lekarskim i pobieram zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia. Zwolnienie mam wystawione do 30 listopada 2019 roku. Czy po ustaniu zatrudnienia nadal będę miał prawo do zasiłku chorobowego?
Jeżeli po ustaniu zatrudnienia nadal będzie Pan kontynuował prowadzenie pozarolniczej działalności, która w świetle obowiązujących przepisów stanowi tytuł do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, nie będzie miał Pan prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Natomiast, jeżeli przystąpi Pan do ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzenia działalności, będzie Pan mógł ubiegać się o zasiłek chorobowy z tego tytułu.

1 czerwca tego roku złamałam rękę i do 15 lipca byłam na zwolnieniu. W trakcie zwolnienia okazało się, że jestem w ciąży. Od 16 lipca mam wystawiane zwolnienia lekarskie z kodem "B". Lekarz wystawił mi również zaświadczenie potwierdzające stan ciąży od 1 lipca. Jak długo będzie przysługiwał mi zasiłek chorobowy i w jakiej wysokości?
Ponieważ niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży wystąpiła bezpośrednio po wcześniejszej niezdolności z powodu złamania ręki, okres zasiłkowy powinien być liczony od 1 czerwca 2019 roku. W tej sytuacji ma Pani prawo do zasiłku chorobowego łącznie przez 270 dni. Na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży oraz zwolnień lekarskich z kodem literowym "B", od 1 lipca br. przysługuje Pani zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

Jestem na zasiłku macierzyńskim od sierpnia tego roku. W grudniu mam planowaną operację i idę do szpitala. Czy mogę przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego?
Tak. Po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni zasiłku po porodzie, w przypadku pobytu w szpitalu, matka dziecka może zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka lub innego ubezpieczonego członka rodziny. Za okres pobytu w szpitalu matce dziecka przysługuje wówczas zasiłek chorobowy.

Po urodzeniu dziecka, w ciągu 21 dni, wystąpiłam o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, tj. 32 tygodnie. Wykorzystałam 16 tygodni tego urlopu. Czy mogę przerwać urlop rodzicielski i wrócić do pracy, a potem wykorzystać resztę urlopu rodzicielskiego? Kiedy powinnam poinformować o tym pracodawcę?
Z urlopu rodzicielskiego może Pani zrezygnować w każdym czasie. Wystarczy, że przed powrotem do pracy zgłosi to Pani pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni. Ponieważ złożyła Pani wniosek o urlop rodzicielski w terminie 21 dni po porodzie w pełnym wymiarze, nie będzie Pani mogła ponownie skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

To Cię może też zainteresować

Prowadzę jednoosobową działalność. W czerwcu tego roku byłem na zwolnieniu. Lekarz wystawił mi elektroniczne zwolnienie lekarskie. Nie złożyłem wniosku o zasiłek chorobowy, gdyż myślałem, że przy e-zwolnieniu nie muszę tego robić. Czy nie jest już za późno na złożenie wniosku?
Aby otrzymać zasiłek chorobowy, potrzebny jest wniosek. Jako wniosek o zasiłek powinien Pan złożyć zaświadczenie płatnika składek na formularzu Z-3b albo wniosek o zasiłek na formularzu ZAS-53. Jeśli otrzymał Pan kolejne e-ZLA za nieprzerwany okres, jako wniosek o zasiłek może Pan złożyć także wydruk e-ZLA, jeśli otrzymał go Pan od lekarza. Powinien Pan złożyć wniosek jak najszybciej. Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Mam dwoje dzieci. W tym roku przez 20 dni sprawowałam opiekę nad 16-letnim niepełnosprawnym synem. Moja 5-letnia córka chorowała w tym roku przez 10 dni. Teraz jest znów chora. Czy mam jeszcze prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania nad nią opieki?
Tak. Ma Pani prawo do zasiłku opiekuńczego nad chorą córką jeszcze przez 30 dni, do wyczerpania limitu 60 dni w roku kalendarzowym (60-20-10=30).

W 2018 roku miałem wypadek przy pracy i z tego powodu przebywałem na zasiłku chorobowym. Gdy poczułem się lepiej, wróciłem do pracy. Na początku listopada br. powróciły dolegliwości spowodowane wypadkiem. Lekarz wystawił mi zwolnienie. Czy otrzymam zasiłek w wysokości 100 proc.?
Jeżeli obecna Pana choroba wynika z następstw wcześniejszego wypadku przy pracy, lekarz powinien wystawić Panu zaświadczenie lekarskie stwierdzające związek aktualnej choroby z wypadkiem z 2018 roku. Wówczas, będzie miał Pan prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

Chciałabym zapytać w jakiej wysokości przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Jaka jest maksymalna długość okresu zasiłkowego oraz jaki termin ZUS ma na wypłatę zasiłków?
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy oraz 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres. Jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży lub została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, wysokość świadczenia wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Okres zasiłkowy wynosi maksymalnie 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą (oznaczoną kodem literowym "D") albo przypada na okres ciąży (niezdolność oznaczona kodem literowym "B"), okres zasiłkowy nie może być dłuższy niż 270 dni.

ZUS wypłaca zasiłki na bieżąco, po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów do ustalenia uprawnień. Wypłata realizowana jest nie później niż w terminie 30 dni.

Na pytania Czytelników odpowiadała Katarzyna Szymczak, zastępca naczelnika Wydziału Zasiłków w Oddziale ZUS w Bydgoszczy
Na pytania Czytelników odpowiadała Katarzyna Szymczak, zastępca naczelnika Wydziału Zasiłków w Oddziale ZUS w Bydgoszczy Nadesłane

Wideo: ZUS w regionie kontroluje zwolnienia lekarskie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie