Wtyki amerykańskie to pluskwiaki z rodziny wtykowatych. Pochodzą z Ameryki Północnej, z czasem rozprzestrzeniły się także po Europie.
Jak wygląda wtyk amerykański? To niewielkie owady. Ich długość wynosi od 16 do 22 milimetrów. Charakteryzuje je czarno-brązowa barwa i długie czułki. Potrafią latach i przy tym wydają brzęczący dźwięk. Ich główną bronią jest emitowanie nieprzyjemnego zapachu.
- Zobacz także: Walczysz z mszycami? Postaw na biedronki, ale uważaj na koty i psy! Polskie biedronki to nie tylko te z siedmioma kropkami
Wtyk amerykański stosunkowo niedawno pojawił się w Polsce, ale już daje się nam we znaki. Te pluskwiaki mogą być bardzo uciążliwe. O tym, że można je spotkać w naszym kraju przypominają także leśnicy.
"Największy problem dla człowiek stwarza nieprzyjemny zapach, który wydziela wtyk amerykański, kiedy poczuje się zagrożony. Wspomniana przykra woń utrzymuje się stosunkowo długo, więc spotkanie z udziałem wtyka może popsuć nawet cały wieczór" - przestrzega Nadleśnictwo Przedborów w swoim wpisie w mediach społecznościowych.
Co ważne, wtyki nie ugryzą człowieka i nie przenoszą żadnych chorób, o czym także piszą leśnicy. "Dla zdrowia człowieka owady te nie stwarzają zagrożenia. Wtyk amerykański nie "gryzie" (nie kłuje) ludzi. Podobno w całej historii odnotowano tylko jeden taki przypadek. Wtyk amerykański nie przenosi żadnych chorób, nie jest też szkodnikiem spożywczym".
Wtyk amerykański w domu - czy ugryzienie jest groźne?
O cechach charakterystycznych wtyków amerykańskich i o tym czy są dla nas groźne piszemy także w naszej galerii.
Co zrobić, aby wtyk amerykański nie przedostawał się do naszego domu? Dobrym rozwiązaniem jest założenie moskitier. Wtyki mogą o tej porze częściej pojawiać się wewnątrz budynków, bo robi się coraz chłodniej. Jeśli owad przedostanie się już do domu lub mieszkania eksperci radzą, by złapać go do słoika i wypuścić na zewnątrz.