"Rzeczpospolita" postanowiła stworzyć listę siedmiu najważniejszych, najładniejszych i najciekawszych obiektów w Polsce. Dziennik, poprzez swój dodatek "Moje Podróże" ogłosił plebiscyt "Siedem cudów Polski". Czytelnicy na Kujawach i ziemi mogileńskiej zgłosili cztery propozycje: najcenniejszy zabytek Inowrocławia**- romański kościół Imienia NMP, zwany "Ruiną", romańską rotundę św. Prokopa i kościół Świętej Trójcy w Strzelnie oraz legendarną Mysią Wieżę, czyli basztę zamku Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy.
Kraków, Wieliczka, Zamość, Kazimierz....
Propozycje w plebiscycie "Rzeczpospolitej" zbierane były przez internet do końca sierpnia. Potem kapituła złożona z wybitnych podróżników, historyków sztuki, architektów, etnografów wyłoniła listę 27 obiektów, na które można obecnie głosować. Są na niej m.in. Zamek Królewski i Katedra na Wawelu w Krakowie, Rynek Główny i zespół staromiejski w Krakowie, Drzwi Gnieźnieńskie i katedra w Gnieźnie, Rynek w Kazimierzu Dolnym i jego otoczenie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Kopalnia Soli "Wieliczka", Zamość - renesansowe miasto idealne, Klasztor Jasnogórski w Częstochowie, Stare Miasto z katedrą w Sandomierzu, Warszawska Starówka oraz Stare Miasto i nadwiślańska panorama Torunia.
Głosujcie na gród Kopernika
- Bardzo mocno trzymałem kciuki za zwycięstwo Inowrocławia, niestety nie udało się, szkoda. Jednak skoro jest szansa, by siódmy cud Polski był naszym tak bliskim sąsiadem, jakim jest Toruń, to zachęcam wszystkich do poparcia tej kandydatury. Sukces Torunia będzie sukcesem całego regionu. Będziemy mogli być dumni z przynależności do Pomorza i Kujaw, ziemi o nieocenionym bogactwie kulturowym i historycznym, którego częścią jest także Inowrocław - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Głosowanie potrwa do 19 września. Wraz z końcem lata poznamy siedem cudów Polski. Szczegóły na stronie internetowej rp.pl/cudapolski.