https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz dobrze kierunek studiów. Od tego zależeć będzie zatrudnienie!

Małgorzata Stempinska
Specjaliści od informatyki, elektroniki, telekomunikacji oraz absolwenci innych kierunków związanych z nowoczesnymi technologiami nie będą mieć kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia
Specjaliści od informatyki, elektroniki, telekomunikacji oraz absolwenci innych kierunków związanych z nowoczesnymi technologiami nie będą mieć kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia Fot. 123rf
Czym kierują się młodzi wybierając kierunek studiów? Głównie tym, by znaleźć zatrudnienie. Taką gwarancję nadal będą dawać kierunki ścisłe.

Anna Wicha, dyrektor zarządzająca Adecco Polska, mówi wprost: - Młodzież zainteresowana rozwojem swojej kariery powinna zacząć szukać sobie miejsca na rynku pracy jeszcze przed pójściem na studia. - Młodzi ludzie mają teraz gigantyczne możliwości i setki dróg do wyboru. Jednak tyle opcji może dekoncentrować, zwłaszcza młodego człowieka, który, na dobrą sprawę, jeszcze wielu rzeczy o sobie nie wie – dodaje Anna Wicha.

Tak będzie do 2020 roku

Już w styczniu eksperci zgromadzeni w ramach Światowego Forum Ekonomicznego przewidywali, że do 2020 roku krajobraz związany z zatrudnieniem znacznie się zmieni, a wiele zawodów do tej pory postrzeganych jako stabilne i bezpieczne, już takimi nie będą.

Przez wspomniane pięć lat ma zniknąć ponad 4,75 mln miejsc pracy związanych z administracją oraz obsługą biurową oraz 1,6 mln stanowisk pracy w produkcji. Na rynku ma być 497 tys. mniej stanowisk pracy w przemyśle wydobywczym oraz 151 tys. mniej w takich dziedzinach jak media i rozrywka.

Przeczytaj też: Studia weterynarii na UMK i UTP? To możliwe
Rosło będzie za to zapotrzebowanie na specjalistów w branży finansowej (przewidywane utworzenie dodatkowych 492 tys. stanowisk pracy), zarządzaniu (416 tys. nowych miejsc pracy) oraz specjalistów w dziedzinie komputerów i nauk matematycznych (kolejne 405 tys. miejsc). Oznacza to, że maturzyści, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w administracji biurowej, na przykład w korporacjach lub w urzędach, mogą krótko po ukończeniu studiów mieć spory problem ze znalezieniem zatrudnienia. - W dokładnie odwrotnej sytuacji będą studenci kierunków technicznych, przede wszystkim specjaliści od danych, ich badania, obróbki oraz przetwarzania – uważa Anna Wicha – Już w tej chwili Harvard Business Review wskazuje, że Data Scientist jest najgorętszym zawodem tego wieku. Na brak zajęcia nie będą mogli narzekać specjaliści od informatyki, elektroniki, telekomunikacji oraz absolwenci innych kierunków związanych z nowoczesnymi technologiami - dodaje ekspert.

Humaniści też nie mają powodów do narzekania

Czy w takim razie humaniści są na przegranej pozycji?

Wcale nie! - Biznes zmienia się gwałtownie pod wpływem technologii i społeczeństwa. W tej chwili jednym z popularniejszych słów kluczowych w ogłoszeniach o pracę są „media społecznościowe”. Dobry specjalista w dziedzinie komunikacji i nowych mediów z pewnością nie będzie narzekał na brak zajęcia – uważa Anna Wicha. Dodaje jednocześnie, by już na tym etapie kierować się przydatnością zdobywanych umiejętności.

Kto ma talent do języków obcych, też nie powinien narzekać. Chiny i Japonia to jedne z największych światowych gospodarek, a specjaliści posługujący się tymi językami będą na rynku zawsze w cenie.

Obserwują rynek i wzbogacają ofertę

Uczelnie wyższe w naszym regionie na bieżąco modyfikują swoją ofertę dydaktyczną, by dostosować ją do potrzeb wciąż zmieniającego się rynku pracy. Większość z nich, zarówno publicznych, jak i prywatnych, stawia na kierunki inżynierskie. Proponują nowe specjalności, np. energetyka, inżynieria mechaniczna, informatyka w biznesie czy geoinformatyka. Ta ostatnia łączy wiedzę informatyczną z wiedzą geodezyjno-kartograficzną. A wszystko dlatego, że większość budowanych obecnie nowoczesnych systemów informatycznych do swego działania wymaga dostępu do różnorodnych map cyfrowych.

Uczelnie wzbogacają też swoją ofertę na kierunkach lingwistycznych. Dostrzegają potrzebę nauki języka chińskiego. Stąd też nowy kierunek - lingwistyka stosowana - język rosyjski z językiem chińskim.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska