Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/krajswiat
Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że po rozpatrzeniu zgłoszenia kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Zbigniewa Leppera, dokonanego w dniu 6 maja 2010 r., na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowiła odmówić zarejestrowania Andrzeja Zbigniewa Leppera jako kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w wyborach zarządzonych na dzień 20 czerwca 2010 r.
W wyborach wystartuje więc dziewięciu kandydatów: Bronisław Komorowski, Jarosław Kaczyński, Andrzej Olechowski, Grzegorz Napieralski, Waldemar Pawlak, Janusz Korwin - Mikke, Marek Jurek, Bogusław Ziętek i Kornel Morawiecki.
Andrzej Lepper był skazany za: (cytujemy za PKW)
1) pomówienie w dniu 29 listopada 2001 r. w Warszawie w wystąpieniu poselskim transmitowanym przez środki masowego komunikowania: Włodzimierza Cimoszewicza, Jerzego Szmajdzińskiego, Andrzeja Olechowskiego, Pawła Piskorskiego i Donalda Tuska o takie postępowanie, które mogło narazić ich na utratę zaufania potrzebnego dla prowadzonej przez nich działalności publicznej, tj. popełnienie czynu z art. 212 § 2 kk, za co skazany został na karę jednego roku pozbawienia wolności;
2) znieważenie, w dniu 23 listopada 2001 r. w Olsztynie w siedzibie rozgłośni UWM FM, funkcjonariusza publicznego - Ministra Spraw Zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, przez użycie w stosunku do jego osoby słów powszechnie uważanych za obelżywe, co mogło go poniżyć w opinii publicznej, tj. popełnienie czynu z art. 226 § 1 kk w zb. z art. 212 § 2 kk w zw. z art. 11 §2 kk, za co na podstawie art. 226 § 1 kk w zb. z art. 212 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk skazany został, a na podstawie art. 212 § 2 kk w zw. z art. 11 § 3 kk wymierzono mu karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności;
3) pomówienie, w dniu 23 listopada 2001 r. w Olsztynie w siedzibie rozgłośni UWM FM, Władysława Cimoszewicza, o takie właściwości, które mogły poniżyć go w opinii publicznej, tj. popełnienie czynu z art. 212 § 2 kk, za co skazany został na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności.
Za przestępstwa te następnie, na mocy art. 85 i art. 86 kodeksu karnego została mu wymierzona kara łączna w rozmiarze 1 (jednego) roku i 3 (trzech) miesięcy pozbawienia wolności. Wykonanie tak ukształtowanej kary łącznej zostało na podstawie art. 69 § 1 i 2 kk i art. 70 § 1 pkt 1 kk warunkowo zawieszone na 5-letni okres próby.