Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020 - druga tura. Jak głosować? Jak oddać ważny głos?

OPRAC.:
Mateusz Mazur
Mateusz Mazur
Wybory prezydenckie 2020 - druga tura. Jak głosować? Jak oddać ważny głos?
Wybory prezydenckie 2020 - druga tura. Jak głosować? Jak oddać ważny głos? Wojciech Wojtkielewicz
Wybory prezydenckie 2020. Jak oddać ważny głos? Dziś druga tura wyborów prezydenckich 2020. Przypominamy, jak oddać prawidłowy głos w lokalu wyborczym lub w przypadku głosowania korespondencyjnego.

Wybory prezydenckie 2020 są szczególne, bo odbywają się w czasie epidemii koronawirusa. Aby oddać ważny głos mamy dwie możliwości: możemy udać się do lokalu wyborczego lub zagłosować korespondencyjnie.

Wybory prezydenckie 2020 - głosowanie w lokalu wyborczym

Lokale wyborcze znajdują się zwykle w szkołach, przedszkolach, domach kultury itp., a także w szpitalach, więzieniach, domach pomocy społecznej i domach studenckich.

Udając się na głosowanie musimy ze sobą zabrać trzy rzeczy:

  • dokument tożsamości ze zdjęciem
  • własny długopis
  • maseczkę zakrywającą usta i nos

Maseczkę i długopis powinniśmy zabrać ze względu na epidemię koronawirusa. Jeśli nie będziemy mieli zasłoniętych ust i nosa, to członkowie komisji mogą nas nie wpuścić do lokalu wyborczego.

Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, to po okazaniu dokumentu zostanie nam wydana karta do głosowania. Jej odbiór potwierdzamy własnoręcznym podpisem w spisie wyborców.

Głosowanie polega na postawieniu znaku "X" przy nazwisku jednego z kandydatów. Głosować można od godziny 7 do godziny 21.

Wybory prezydenckie 2020 - głosowanie korespondencyjne

Swój głos w wyborach prezydenckich można też oddać korespondencyjnie. Aby to zrobić, należało zgłosić taką chęć najpóźniej 12 dni przed głosowaniem w urzędzie gminy. Natomiast najpóźniej do drugiego dnia przed dniem wyborów chęć głosowania korespondencyjnego mogły zgłaszać osoby w kwarantannie lub izolacji.

Poczta Polska dostarczyła pakiety wyborcze najpóźniej 5 dni przez dniem wyborów lub 2 dni przed wyborami, jeżeli nałożona na osobę jest kwarantanna domowa.

Głosowanie korespondencyjne odbywa się poprzez pakiet wyborczy. W pakiecie znajdują się:

  • koperta zwrotna
  • karta do głosowania
  • koperta na kartę do głosowania
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego
  • nakładka z alfabetem Braille’a, jeśli wyborca zażądał jej dołączenia w trakcie zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego

Na dole karty znajduje się instrukcja, która pokazuje nam jak oddać ważny głos. Kartę z oddanym głosem wkładamy do koperty z napisem "Koperta na kartę do głosowania" i zaklejamy ją. Zaklejoną kopertę wkładamy do koperty zwrotnej, na której powinien znajdować się adres i numer obwodowej komisji wyborczej.

Do koperty zwrotnej wkładamy też wypełniony formularz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie. W tym dokumencie musi się znaleźć imię i nazwisko, numer PESEL oraz własnoręczny podpis.

Kopertę z oddanym głosem można wrzucić do skrzynki pocztowej na terenie gminy lub osiedla, na których znajduje się obwodowa komisja wyborcza właściwa dla twojego spisu wyborców. Kopertę można też zanieść do urzędu gminy lub, w dniu wyborów, do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Osoby niepełnosprawne lub te objęte kwarantanną domową mogły oddać głos także od razu po otrzymaniu pakietu wyborczego.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Gruzinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska