- Karty otrzymaliśmy na czas. Dostarczono także maseczki i środki do dezynfekcji. Wszystko idzie sprawnie. Frekwencja jest dość spora, do godz. 12 w naszym lokalu głosy oddało 18 proc. uprawnionych. Dwie osoby głosowały na podstawie zaświadczeń, trzy oddały głosy korespondencyjnie. Niestety, jednej osobie nie mogliśmy wydać karty do głosowania, ponieważ nie miała stałego zameldowania – informuje przewodniczący komisji wyborczej w lokalu w Szkole Podstawowej nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu.
Wszyscy mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy woleli oddać głos tradycyjnie niż korespondencyjnie.
- Samo głosowanie przebiegało bardzo sprawnie, nie było kolejek. Są już od jakiegoś czasu obawy przed zakażeniem, trzeba być ostrożnym i rozsądnym, zachowywać dystans, czasami odczekać chwilkę, by się nie tłoczyć. Trzeba uważać, ale nie można przesadzać – mówi mieszkanka Golubia-Dobrzynia Krystyna Jabłońska. - Głosowałam i na partię, i na kandydata.
Zdania o zachowanie zdrowego rozsądku powtarzają się.
- Głosuję od kiedy skończyłem 18 lat. Uważam, że to obowiązek. Choć unikam tłumów, dbam o dystans, to zdecydowałem, że nie chcę głosować korespondencyjnie. Przy głosowaniu tradycyjnym stosuje zalecane zabezpieczenia, jak maseczka czy dezynfekcja. Głosuję na kandydata, nie na partię - dodaje Józef Skrzyniecki.
Kolejny mieszkaniec Golubia-Dobrzynia przyznaje, że największe obawy miał czy wybory prezydenckie w ogóle się w tym roku odbędą.
- Nie mogłem się doczekać i wytrzymać tej niepewności. Głosowałem na kandydata. Zawsze tak było – mówi mężczyzna głosujący w lokalu w SP1 w Golubiu-Dobrzyniu.
Również mieszkańcy gminy wiejskiej Golub-Dobrzyń nie mieli kłopotów podczas głosowania.
- Wszystko szło sprawnie, bez kolejek – mówi jeden z wyborców.
W powiecie golubsko-dobrzyński uprawnionych do glosowania jest 35 136 osób. Utworzono 31 obwodów do głosowania.
- Nie mieliśmy żadnych incydentów w związku ze złamaniem ciszy wyborczej w naszym powiecie – poinformowała dziś około 13.20 rzecznik KPP w Golubiu-Dobrzyniu.
PKW podała oficjalne dane dotyczące frekwencji na godz. 12. W województwie wyniosła ona 23,61 proc., a w powiecie golubsko-dobrzyńskim - 20,91 proc. Najwyższa była w mieście Golub-Dobrzyń, a najniższa w gminie Ciechocin. Według danych z godz. 17 - w województwie losy oddało 45,51 proc. uprawnionych. W powiecie golubsko-dobrzyńskim do urn poszło 43,11 proc. Najliczniej głosowali mieszkańcy Golubia-Dobrzynia. Najmniejsze zainteresowanie było w gminie Zbójno.
Frekwencja w gminach - godz. 12
- gm. Ciechocin- 19,31 proc.
- gm. Golub-Dobrzyń- 20,82 proc.
- m. Golub-Dobrzyń - 23,13 proc.
- gm. Kowalewo Pomorskie- 20,09 proc.
- gm. Radomin- 20,01 proc.
- gm. Zbójno - 19,57 proc.
Frekwencja w gminach - godz. 17
Wybory prezydenckie 2020. Sprawdzamy jak przebiega głosowani...
