Głosowanie przez pełnomocnika zostało wprowadzenie w listopadzie 2009 r. Wybory prezydenckie będą więc pierwszym sprawdzianem nowych przepisów, które weszły w życie 24 grudnia ub.r.
Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Wnioski do prezydenta o udzielenie pełnomocnictwa mogą składać osoby o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat. Formularze są dostępne w wydziale spraw administracyjnych Urzędu Miasta przy ul. Batorego 38/40. Tam także należy składać wypełnione druki. Te dokumenty są też dostępne na stronie internetowej: torun.pl/wybory.
Do formularza należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia organu orzekającego o stopniu niepełnosprawności, a także podać: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania. Więcej informacji udzielają pracownicy wydziału pod nr tel. 56 61 18 313, 61 18 350, 61 18 323, 61 18 358, 61 18 359.
Pełnomocnikiem nie może być jednak osoba dowolnie wskazana przez wyborcę. Musi ona spełniać kilka warunków: musi być wpisana do rejestru wyborców w Toruniu lub posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania, nie może zasiadać w komisji obwodowej, w której głosuje udzielający pełnomocnictwa, być mężem zaufania i kandydatem - w tym przypadku na prezydenta RP. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby. Warto też pamiętać, że udzielenie pełnomocnictwa nie pozbawi nas prawa do osobistego udziału w wyborach. Trzeba jednak odwiedzić lokal, zanim zrobi to nasz pełnomocnik.