Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2018 - głosowanie poza miejscem zameldowania. Jak głosować? [19.10.2018]

(dz)
Żeby głosować w najbliższych wyborach samorządowych musimy być wpisani do stałego rejestru wyborców w gminie.
Żeby głosować w najbliższych wyborach samorządowych musimy być wpisani do stałego rejestru wyborców w gminie. Archiwum Polska Press
Szczególnie w dużych miastach mieszkańcy dopisują się do rejestru wyborców, by móc głosować w najbliższych wyborach samorządowych. Nie wszystkie sprawy kończą się pozytywnie.

Kto nie jest na stałe zameldowany tam, gdzie faktycznie mieszka, nie będzie mógł głosować w najbliższych wyborach samorządowych 2018, jeśli nie dopisze się do stałego rejestru wyborców. W urzędach miast i gmin wniosków o dopisanie jest coraz więcej. Nie wszystkie decyzje są pozytywne.

Dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku:

Przekonał się o tym choćby znany żużlowiec Tomasz Gollob. Początkowo wpisany do rejestru wyborców w Grudziądzu , ostatecznie został z niego wykreślony.

Nawet 50 osób dziennie

W Bydgoszczy od września do wczoraj do stałego rejestru wyborców dopisało się 475 osób. - To dużo - zauważa Ewa Michałowska, kierownik referatu ewidencji ludności w bydgoskim ratuszu. Dziennie wnioski składa po kilkadziesiąt, nawet 50 osób. - Jest bardzo duże zainteresowanie dopisaniem się do rejestru, choć istnieje przecież obowiązek meldunkowy - zauważa Michałowska.

Zobacz koniecznie: Wybory Samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? [15.10.2018]

Do wczoraj w Toruniu wydano 257 decyzji administracyjnych w sprawie wpisania do rejestru wyborców, w tym kilkanaście odmownych. Większe zainteresowanie sprawą widać po ogłoszeniu terminu wyborów. - Od połowy sierpnia codziennie wpływa kilka-kilkanaście nowych wniosków, udzielamy też wielu osobistych lub telefonicznych informacji dotyczących procedury - informuje Grażyna Przybysz, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych UM w Toruniu. Około 20 proc. wniosków składanych jest drogą elektroniczną.

Przy okazji urzędnicy wskazują informacje umieszczone na stronie internetowej urzędu w zakładce Wybory lub Załatwianie spraw w urzędzie.

Jak nas poinformowano w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Inowrocławiu, każdego dnia do ratusza trafiają 2-3 wnioski o wpisanie na listy wyborców. Urzędnicy przewidują, że im bliżej wyborów, tym podań będzie więcej. Dodają też, że: - Wybory dla wielu są sposobnością, by uregulować sprawy meldunkowe i administracyjne.
Osoby mieszkające w mieście na stałe, które dotychczas nie dopełniły spraw meldunkowych, mogą wystąpić do prezydenta miasta z wnioskiem o wpisanie do rejestru wyborców. Aby tak się stało, konieczne jest przeprowadzenie postępowania administracyjnego. Sprawdzany jest nie tylko wniosek o wpis, ale także tytuł prawny do lokalu najmowanego przez mieszkańca. Jeśli go nie ma, należy udokumentować, że płaci się rachunki związane z użytkowaniem danego lokalu mieszkalnego, co potwierdza pobyt stały. A gdy i tego nie ma, urząd przeprowadza kontrolę.

Jednocześnie Wydział Spraw Obywatelskich ratusza odbiera codziennie informacje z innych samorządów o wpisaniu mieszkańców Inowrocławia na listy wyborów w różnych regionach Polski.

Sprawdzą, czy rzeczywiście tam mieszkasz

W Grudziądzu wnioski o wpis do rejestru wyborców złożyło do tej pory 88 osób. - Powodem składania takich wniosków o jest zamieszkiwanie w Grudziądzu, spowodowane zameldowaniem tylko na pobyt czasowy oraz stałe zamieszkiwanie w Grudziądzu (bez zameldowania na pobyt stały), a związane z koncentracją centrum życiowego - mówi Renata Rybczyńska, naczelnik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego.

Osoby pobierające wnioski o wpis do stałego rejestru wyborców informowane są o warunkach wpisu. Muszą udokumentować pobyt w tym mieście przez okazanie dokumentu własności lub najmu lokalu, rachunków za media wystawione na imię i nazwisko wnioskodawcy lub dołączyć oświadczenie właściciela/najemcy domu/lokalu o stałym zamieszkiwaniu i koncentracji centrum życiowego.

- W szczególnych przypadkach sprawdzamy, czy osoba spełnia warunki stałego zamieszkiwania w Grudziądzu - mówi Renata Rybczyńska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego. Przeprowadzany jest wywiad z właścicielem lub sąsiadami danej nieruchomości/lokalu.

W Rypinie do tej pory były tylko pojedyncze przypadki dopisywania się do rejestru wyborców.
W Brodnicy nowi wyborcy zaczęli dopisywać się do rejestru już latem. W sumie zrobiło to kilkadziesiąt osób. - Muszą to być osoby stale zamieszkujące na terenie miasta - podkreśla Anna Kupferschmidt z Wydziału Spraw Obywatelskich i Obsługi Urzędu brodnickiego magistratu. - Aktualnie, praktycznie codziennie mamy jedno, dwa zgłoszenia, czasem jest ich więcej.

Wybory samorządowe 2018. Kiedy będzie można głosować? [TERMINY I i II tury, DATA wyborów]

W Brześciu Kujawskim, jak informuje Danuta Olejnik, inspektor ewidencji ludności w Urzędzie Miejskim w Brześciu Kujawskim, na razie do rejestru dopisały się trzy osoby. Z jakich przyczyn? Mają dwa domy, we Włocławku i na terenie gminy Brześć Kujawski. W stolicy Kujaw Wschodnich są zameldowane, a mieszkają na terenie gminy i tam też chcą głosować.

Stały rejestr wyborców

Ze złożeniem wniosku o dopisanie do stałego rejestru wyborców nie warto czekać do ostatniej chwili. Jest to postępowanie administracyjne i wójt (burmistrz czy prezydent miasta) ma 3 dni na wydanie decyzji. Od niej można odwołać się do sądu rejonowego, który też ma 3 dni na rozpatrzenie sprawy.

4 FLESZ - Zmiany w ordynacji wyborczej 2018.

Kto może dopisać się do stałego rejestru wyborców w gminie? Ten, kto nie jest tam zameldowany na stałe, ale udowodni, że mieszka tam na stałe i jest to jego centrum życiowe.

Osoba, która chce być dopisana do stałego rejestru wyborców musi okazać dokument potwierdzający jej prawo do zajmowanego lokalu, umowę najmu, opłacane rachunki za media itp. Prezydent miasta może wysłać strażnika miejskiego, by na miejscu rozpoznał sytuację.

Znamienny jest przypadek znanego żużlowca Tomasza Golloba, który chciał zostać radnym Grudziądza i ubiegał się o wpisanie do stałego rejestru wyborców. Prezydent miasta wydał pozytywną decyzję, ale została ona zaskarżona w trybie wyborczym i sąd ją uchylił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska