MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory uzupełniające do senatu w okręgu nr 13 kosztowały prawie 4 miliony złotych!

Joanna Maciejewska
Wideo
od 7 lat
W niedzielę 21 lipca 2024 roku w okręgu wyborczym nr 13, który obejmuje Włocławek oraz powiaty: włocławski, aleksandrowski, lipnowski i radziejowski, przeprowadzono wybory uzupełniające. O mandat walczyło trzech kandydatów. Szacunkowe wydatki związane z organizacją wyborów, to prawie 4 miliony złotych.

Spis treści

Dlaczego konieczne były wybory uzupełniające do senatu w okręgu wyborczym nr 13?

Wybory uzupełniające do senatu przeprowadzono, ponieważ wiosną 2024 roku wygasł mandat senatora Krzysztofa Kukuckiego, który z powodzeniem wystartował w wyborach samorządowych i został prezydentem Włocławka. Przypomnijmy, że w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, był on kandydatem paktu senackiego z ramienia Nowej Lewicy. Otrzymał 82 899 głosów. Później został wiceministrem rozwoju i technologii.

Trzech kandydatów w wyborach uzupełniających do senatu w okręgu wyborczym nr 13

Wybory uzupełniające przeprowadzono w niedzielę 21 lipca 2024. Lokale wyborcze czynne było od godziny 7 do 21. W wyborach uzupełniających do senatu zgłoszono cztery komitety:

  • KW Konfederacja Nowa Nadzieja,

  • KW Nowa Lewica,

  • KW Polexit,

  • KWW Prawi i Sprawiedliwi (komitet Prawa i Sprawiedliwości).

Tylko trzy z nich zarejestrowały swoich kandydatów. Kandydatem Paktu Senackiego (Komitet Wyborczy Nowa Lewica) był Stanisław Pawlak – były radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. O mandat senatora z ramienia PiS (komitet wyborczy zarejestrowali jako KWW Prawi i Skuteczni) walczył włocławski radny Jarosław Chmielewski. Kandydatem Konfederacji był Tomasz Sikorowski, rolnik z Bytonia w powiecie radziejowskim

Frekwencja w wyborach uzupełniających do senatu w niedzielę 21 lipca 2024 roku

Głosowanie przeprowadzono w 375 obwodach. Obwodowe komisje wyborcze otrzymały 258519 kart do głosowania. Do głosowania uprawnionych było 271454 wyborców, jednak niewielu z nich poszło do urn – zaledwie 7,95 procent!

Podczas wyborów uzupełniających do Senatu RP lokale komisji świeciły raczej pustkami, 21 lipca 2024
Podczas wyborów uzupełniających do Senatu RP lokale komisji świeciły raczej pustkami, 21 lipca 2024 Wojciech Alabrudziński

Z protokołu wyników głosowania i wyników wyborów wynika, że liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania w lokalach, wyniosła zaledwie 21576, natomiast pakiety wyborcze w ramach głosowania korespondencyjnego wysłano czterem wyborcom (łącznie 21580 wyborców, którym wydano karty do głosowania). Z urn wyjęto 21579 kart (wszystkie były ważne). Łączna liczba ważnie oddanych głosów na kandydatów, to 21355. Odnotowano też 224 nieważnie oddane głosy – 102 osoby postawiły znak „X” obok nazwiska dwóch lub więcej kandydatów, a 122 osoby nie postawiły znaku przy żadnym z nazwisk.

Wyniki wyborów uzupełniających do senatu w okręgu wyborczym nr 13

W wyborach uzupełniających najwięcej ważnych głosów otrzymał kandydat Nowej Lewicy. Stanisław Pawlak zdobył 9888 głosów i to on zastąpi w parlamencie Krzysztofa Kukuckiego, który w wyborach parlamentarnych jesienią 2023 roku otrzymał aż 82 899 głosów.

Stanisław Pawlak zasiądzie w senacie. W wyborach uzupełniających zdobył 9888 głosów.
Stanisław Pawlak zasiądzie w senacie. W wyborach uzupełniających zdobył 9888 głosów. Wojciech Alabrudziński

„Bardzo dziękuję za państwa głosy‼️” - napisał w mediach społecznościowych Stanisław Pawlak.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Jarosław Chmielewski z PiS otrzymał 7621 głosów, a Tomasz Sikorowski z Konfederacji 3846 głosów.

Tyle kosztowała organizacja wyborów uzupełniających we Włocławku i okolicach

Okręg wyborczy nr 13, który obejmuje Włocławek oraz powiaty: włocławski, aleksandrowski, lipnowski i radziejowski. Szacunkowy koszt przeprowadzenia niedzielnych wyborów uzupełniających, to blisko 4 miliony złotych. Pełna informacja o poniesionych wydatkach zostanie podana do publicznej wiadomości w ciągu pięciu miesięcy.

„Uprzejmie informujemy, że szacunkowe (planowane) wydatki związane z organizacją i przeprowadzeniem wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 lipca 2024 r. w okręgu wyborczym nr 13 wynoszą ok. 3 960 000 zł. Kwota obejmuje możliwe do wystąpienia zadania zaplanowane w maksymalnych wysokościach, zatem faktyczne wydatki mogą być niższe. Jednocześnie wskazujemy, że w terminie 5 miesięcy od dnia wyborów, zgodnie z art. 124 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408) informacja o wydatkach poniesionych na ww. wybory zostanie podana do publicznej wiadomości” – przekazało nam Biuro Prasowe Krajowego Biura Wyborczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska