Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wyłączenie urządzeń elektronicznych nie oznacza, iż przestają one zużywać prąd. Wręcz przeciwnie! Urządzenia w stanie spoczynku nie tylko zużywają prąd, ale mogą być przyczyną zwarcia, a nawet pożaru!
Zostawiasz ładowarkę od telefonu podłączoną do gniazdka, kiedy wychodzisz z domu? A może wyłączasz telewizor jedynie za pomocą pilota? Podłączona ładowarka jest w stanie nawet pobrać 1,2 W dziennie. Wartość ta jest jeszcze większa w przypadku podłączonego do gniazdka komputera.
Tak samo jest w przypadku urządzeń, które mają wgraną funkcje zegara. Są bardzo przydatne w kuchni, jednak pobierają znaczną ilość energii. Szacuje się, że pozostawiają je podłączone na cały dzień do prądu (nawet jeśli ich nie używasz) są w stanie pobrać około 110 W, co w przeliczeniu w skali roku, może kosztować cię nawet 400 zł więcej na rachunku za prąd.
Te urządzenia pochłaniają najwięcej prądu oraz mogą być przyczyną pożaru. Koniecznie odłącz je, gdy wychodzisz z domu. Zobacz w naszej galerii, które urządzenia warto odłączać od prądu podczas naszej nieobecności. One pobierają najwięcej energii.
Jeśli nie kwestia oszczędności i dbania o naturę, to może bezpieczeństwo przekona cię do odłączania urządzeń elektronicznych z prądu, gdy wychodzisz z domu. Zbyt duża liczba urządzeń podłączonych do prądu może stać się przyczyną zwarcia, a nawet pożaru. Szczególnie niebezpieczne są ładowarki do telefonu, które często nie spełniają norm bezpieczeństwa.
Strażacy polecają stosowanie w domach i mieszkaniach przedłużaczy z listwą przepięciową, które można odłączyć od prądu za pomocą jednego przycisku.
