Spotkanie uczestników na toruńskim dworcu PKS przy ul. Dąbrowskiego o godz. 8.15 (autobus do miejscowości Górsk).
Przodownik turystyki pieszej Leszek Zbijewski poprowadzi 12-kilometrową trasą: Górsk (kościół) - wał wiślany Portu Drzewnego w Toruniu - Park Miejski.
Jak informuje Henryk Miłoszewski - prezes OM PTTK w Toruniu, plany budowy Portu Drzewnego istniały już w 1889 roku, pozostała tylko kwestia jego usytuowania: w Toruniu, Grudziądzu czy Solcu Kujawskim?
W 1899 roku powstało konsorcjum budowy portu w Toruniu, które zawiązali kupcy z Torunia, Elbląga, Gdańska i kilku innych miast pośredniczący handlem drzewnym. Budowę portu rozpoczęto w 1904 roku i zakończono 5 lat później. W tym czasie usypano m.in. sztuczną groblę pomiędzy prawym brzegiem Wisły a kępą wiślaną o nazwie Korzeniec. Kępa Korzeniec była jedną z kilku wysp wiślanych należących do miasta Torunia.
Główną funkcją portu było przyjmowanie transportów drzewa w postaci zbitych tratew. Port Drzewny posiada akwen o wymiarach 2000 x 300 metrów.
Specjalnie dla potrzeb portu drzewnego została zbudowana linia kolejowa Toruń Czarnowo w 1906 roku.
Obok portu od 1905 roku stopniowo powstawały przyszłe Toruńskie Zakłady Urządzeń Okrętowych "Towimor" (nazwa funkcjonuje od 1966 roku), które wyspecjalizowały się w urządzeniach dźwigowych i mechanizmach pokładowych dla różnych typów statków.
