Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyciek oleju napędowego z ciężarówki do stawu w Bysławku

(Lau)
Druhowie z OSP, strażacy z Tucholi i z Bydgoszczy wspólnie usuwali olej napędowy, który dostał się do wody
Druhowie z OSP, strażacy z Tucholi i z Bydgoszczy wspólnie usuwali olej napędowy, który dostał się do wody Fot. OSP Bysławek
Uszkodzenie zbiornika paliwa ciężarówki w Bysławku doprowadziło do wycieku ok. 600 litrów oleju napędowego, który spłynął najpierw do kanalizacji burzowej, a następnie dostał się lokalnego stawu.

- Około 600 litrów oleju napędowego wyciekło z rozszczelnionego zbiornika samochodu ciężarowego w Bysławku - informuje mł. kpt. Michał Pakowski z Komendy Powiatowej PSP w Tucholi. - Olej przedostał się do instalacji kanalizacyjnej tzw. "burzówki", którą wpłynął do stawu na terenie prywatnej posesji w Bysławku.

Zdania straży pożarnej ograniczały się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, ograniczenia rozlewu na asfalcie oraz na wodzie. Akcję dodatkowo komplikował fakt, że był to staw przepływowy, olej kanałami płynął do jeziora Minikowskiego, z którego mógł trafić do Zalewu Koronowskiego. Konieczne było jak najszybsze rozstawienie zapory elastycznej oraz zapór absorpcyjnych, aby uniemożliwić przedostanie się frakcji olejowej dalej. Następnie z Bydgoszczy dojechał zastęp specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego, który dostarczył separator olejowy. To urządzenie oddziela rozlany olej od wody.

https://pomorska.pl/wypadek-w-ciecholewach-2-osoby-ranne-strazacy-z-chojnic-w-akcji-zdjecia/ga/12905782/zd/27389494

Przy pomocy separatora filtrowali i zbierali z powierzchni wody olej, który był zbierany do dostarczonych beczek, a czysta woda wracała do stawu.
Tadeusz Juraszewski, prezes gminny OSP Bysławek, dodaje, że kierowca, zawracając na skrzyżowaniu w Bysławku, urwał korek spustowy znajdujący się w dolnej części zbiornika.

- W działaniach wspierali nas koledzy druhowie z Bysławia, przyjechali strażacy z Tucholi, potrzebny był zastęp z Gostycyna przygotowany do usuwania ekologicznych zagrożeń oraz jednostka z Bydgoszczy - dodaje Tadeusz Juraszewski. - Akcja zakończyła się ok. 21.30. Kierowca musiał widzieć uskok przy drodze, ale próbował zawrócić. Bywało już, że duże ciężarówki zawracały w tym miejscu, ale robiły to w inny sposób i zawsze im się to udawało. Aż do teraz.
Na koniec akcji strażacy wybierali nasiąkniętą olejem ziemię i przekazali ją do utylizacji. Odcinek skażonej olejem instalacji musiał zostać przepłukany wodą i przefiltrowany przez separator olejowy. Policja ukarała kierowcę mandatem.

Dwa lata programu 500 plus. Czy spełnia swoją rolę?

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska