W tym roku na dowóz dzieci do szkół i placówek, gdzie się uczą i są rehabilitowane wydamy sto dziewięćdziesiąt tysięcy - mówi Renata Gołębiewska, sekretarz gminy Lipno. Dzieci i młodzież wożone są między innymi do Golubia-Dobrzynia, Torunia, a także do Włocławka.
Taki transport zapewnia się między innymi osobom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera i z tak zwanymi niepełnosprawnościami sprzężonymi. - Niektóre dzieci wożone są do szkół i ośrodków przez rodziców - mówi Renata Gołębiewska. - Zwracamy im pieniądze za paliwo.
Takie podróże prowadzą na przykład do Warszawy czy do Bydgoszczy. Tam, do wyspecjalizowanych ośrodków, przywożone są przez rodziców dzieci niewidome, niedowidzące. Lipno nie ma transportu do przewożenia dzieci i młodych ludzi z różnymi deficytami. Nie ma na taki zakup pieniędzy. - Był czas, że przez rok uczniowie byli dowożeni do Włocławka taksówką - wspomina Renata Gołębiewska. Aby umożliwić dzieciom docieranie do szkół , a tym samym spełnić gminny obowiązek, Lipno nawiązało współpracę z Chrostkowem.
- Mamy do dyspozycji busa, którym możemy przewozić osoby niepełnosprawne - mówi Mariusz Lorenc, wójt gminy Chrostkowo. - Do Lipna dowozimy z naszego terenu jedną osobę, drugą wozimy do Włocławka, do Zespołu Szkół numer trzy. W Lipnie dołączają uczniowie z tej miejscowości, którzy codziennie jeżdżą do tej samej włocławskiej szkoły.
Gminy mają zapewnić nie tylko transport dzieci do szkół i ośrodków, ale również opiekę podczas drogi. - Zdarza się, że czasami nie jedna, ale dwie opiekunki zajmują się dziećmi w drodze do szkoły czy ośrodka - mówi Magdalena Elwertowska ze skępskiego ratusza.
W tej gminie dwójka uczniów dowożona jest - na mocy umowy z firmą przewoźniczą - do ośrodka w Dobrzyniu nad Wisłą. Tym samym busem jadą również dzieci z Lipna i gminy Lipno. Koszta są zatem dzielone na trzy. Dodatkowo gmina zwraca pieniądze za indywidualne dowożenie dwójki dzieci przez rodziców do ośrodka w Toruniu oraz - także dwójki dzieci - do Dylewa. Jedna osoba jeździ z rodzicami do Sierpca, do tamtejszego ośrodka szkolno-wychowawczego.
Najlepsze memy o dzieciństwie w latach 90. Bez telefonów, Fa...
Prezent na walentynki dla niego [POMYSŁY NA PREZENT]
Pogoda na wtorek (13.02.2018)
źródło: TVN Meteo/x-news