Spis treści
- Jesteś moją walentynką, przeczytaj kartkę ode mnie! Wnuczka w ogóle się nie zastanowiła, czy otworzyć ten załącznik. Wcześniej musiała podać datę urodzenia, miejsce zamieszkania i dopiero przy zapytaniu o dokładny adres pokazała tego maila bratu. Od razu powiedział, że to cyberatak – mówi Czytelniczka ze Świecia.
Obiecują walentynkowy prezent
Według Bitdefender Antispam Lab, jednego z programów antywirusowych, w 2025 roku połowa całego spamu dotyczy walentynek, co oznacza wzrost o 25 procent. Jedną z najczęściej obserwowanych taktyk w tym roku jest przynęta oparta na ankietach, która promuje prezenty walentynkowe. Obiecuje szansę na „wygranie” nagród walentynkowych w zamian za odpowiedź na kilka prostych pytań. Prawdziwym zamiarem jest zbieranie nazwisk, adresów i danych płatniczych. - Wiele z tych oszukańczych ankiet prosi ofiary o zapłacenie niewielkiej „opłaty manipulacyjnej” lub podanie danych karty kredytowej w celu „weryfikacji”, co prowadzi do kradzieży finansowej – podaje firma Marken Systemy Antywirusowe.
W walentynki wiele osób z niecierpliwością oczekuje prezentów, serdecznych wiadomości i romantycznych niespodzianek.
- Tymczasem oszuści internetowi doskonale wiedzą, jak manipulować emocjami i uczuciami innych, by osiągnąć swoje cele. Wykorzystują naturalne pragnienie bliskości, zaufanie i otwartość, by stopniowo zdobyć dostęp do naszych danych lub pieniędzy. Oszustwa typu romance scams mogą dotknąć każdego, a zwłaszcza tych, którzy za pośrednictwem internetu, mediów społecznościowych lub aplikacji randkowych szukają w sieci drugiej połówki – uczula NASK, państwowy instytut badawczy, zajmujący się cyberbezpieczeństwem.
Prośba o pieniądze nie pojawi się na pierwszej randce
W 2024 roku Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało 144 przestępstwa, które nazywa oszustwami matrymonialnymi. Łącznie pokrzywdzonych zostało 160 osób – 116 kobiet i 44 mężczyzn. Ich straty materialne sięgnęły łącznie 10 mln zł. Największy odsetek pokrzywdzonych (nieco ponad 48 proc.) to osoby w wieku 30-49 lat.
- Moja mama, która jest po 70-tce, nie zgłosiła się na policję ze wstydu, bo mieszkamy w małej miejscowości i sprawa mogła się rozejść – mówi Czytelnik z powiatu brodnickiego. – Mama co miesiąc przelewała „chirurgowi z Londynu, który ratował dzieci w Iraku” około 10 tys. zł, dopóki nie miała już skąd brać pożyczek na ten cel. Omalże zrujnowała rodzinę.
- Prośba o pieniądze nie pojawi się na pierwszej randce online – zapewnia NASK. - Oszuści, posługując się fałszywym profilem, umiejętnie budują relację, stosując różne socjotechniki. Najpierw wzbudzają zaufanie potencjalnej ofiary, później zaczynają grać na jej uczuciach i zaspokajać jej emocjonalne potrzeby, i dopiero gdy – wydawałoby się – relacja jest silna i stabilna, zaczyna się proces wyłudzania pieniędzy bądź informacji, które pomogą przestępcom je ukraść. W ostatnim akcie oszust znika zostawiając zauroczoną osobę ze złamanym sercem i wyczyszczonym kontem.
Tak właśnie zbudowane są oszustwa na amerykańskiego żołnierza, lekarkę czy pielęgniarkę z misji, a także znanego celebrytę czy aktora – jak choćby niedawny przykład, gdy oszuści wyłudzili od 53-letniej Francuzki 800 tys. euro, podając się za chorego Brada Pitta.
Jak nie dać się oszukać?
Dlatego policja ostrzega:
Nie udostępniaj nieznajomym swoich danych osobowych, adresu zamieszkania ani informacji o finansach.
Bądź ostrożny wobec osób, które szybko wyznają miłość i proszą o pieniądze – to może być tzw. oszustwo „na amerykańskiego żołnierza” lub „na romantycznego milionera”.
Zawsze sprawdzaj, z kim rozmawiasz – fałszywe profile często używają zdjęć znalezionych w Internecie.
Jeśli umawiasz się na spotkanie, wybierz publiczne miejsce i poinformuj bliskich, gdzie się znajdujesz.
Walentynki to czas wzmożonych zakupów – kwiaty, biżuteria, romantyczne kolacje. Niestety, oszuści chętnie podsuwają fałszywe oferty:
Nie klikaj w podejrzane linki z promocyjnymi ofertami – mogą prowadzić do stron wyłudzających dane.
Sprawdzaj wiarygodność sklepów internetowych – jeśli cena jest zbyt atrakcyjna, może to być oszustwo.
Płać kartą lub przez bezpieczne systemy płatności – unikaj przelewów na prywatne konta.
Bezpieczna kolacja walentynkowa – baw się odpowiedzialnie!
Jeśli planujesz wieczór w restauracji lub klubie, nie zostawiaj napoju bez nadzoru – wciąż zdarzają się przypadki dodawania do drinków substancji odurzających.
Nie przyjmuj napojów od nieznajomych.
