MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjaśniamy czerwcowo-lipcową waloryzację emerytur 2024. Mamy wyliczenia brutto

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Optymalny moment na przejście na emeryturę przypada na lipiec, gdyż przynosi to kilka korzyści. Więcej informacji i wyliczenia na kolejnych slajdach.
Optymalny moment na przejście na emeryturę przypada na lipiec, gdyż przynosi to kilka korzyści. Więcej informacji i wyliczenia na kolejnych slajdach. archiwum Polska Press
W obliczu nadchodzącej waloryzacji kapitału zgromadzonego na kontach emerytalnych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) 1 czerwca, wiele osób zastanawia się nad optymalnym momentem przejścia na emeryturę. Prognozy sugerują, że tegoroczna waloryzacja może osiągnąć rekordowy poziom od 14,8 do 14,9 proc., co czyni lipiec 2024 roku wyjątkowo korzystnym momentem dla przyszłych emerytów, planujących zakończenie aktywności zawodowej.

Rekordowa waloryzacja w 2024 roku dla nowych emerytów

Tegoroczna waloryzacja nowych emerytur zapowiada się jako wyjątkowo korzystna dla osób planujących przejście na emeryturę. Zgodnie z przewidywaniami, waloryzacja ta może wynieść od 14,8 do 14,9 proc., co stanowi rekordowy wzrost. Dla przyszłych emerytów oznacza to możliwość otrzymania wyższych świadczeń emerytalnych, jeśli zdecydują się na zakończenie aktywności zawodowej w drugiej połowie lipca 2024 roku.

Decyzja o przejściu na emeryturę w tym strategicznym momencie może przynieść znaczące korzyści finansowe. Jest to rezultat rocznej waloryzacji kapitału zgromadzonego na kontach w ZUS, która przeprowadzana jest każdego czerwca. Dzięki temu, składki emerytalne nie tracą na wartości, co jest kluczowe dla wysokości przyszłych świadczeń.

Dodatkowo, osoby, które złożą wniosek o emeryturę w lipcu, mogą liczyć na tzw. "czternastkę", czyli dodatkowe świadczenie, choć dokładny termin jego wypłaty oraz decyzja w tej sprawie pozostają jeszcze nieznane. Oczekuje się, że nowy rząd zajmie się tą kwestią, co czyni lipiec optymalnym momentem na przejście na emeryturę.

W poniższej galerii zobacz tabelę wyliczeń - różnice pomiędzy przejściem na emeryturę w czerwcu, a w lipcu.

Takie są czynniki wpływające na wysokość emerytury

Wysokość przyszłej emerytury zależy od wielu czynników. Jak zauważa Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego: - Prawo do emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Natomiast wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia. Wpływ na wysokość świadczenia ma również moment przejścia na emeryturę.

Decyzja o przejściu na emeryturę oraz jej planowanie powinno uwzględniać te wszystkie aspekty. Wysokość emerytury jest bezpośrednio związana z kwotą zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, a także z zwaloryzowanym kapitałem początkowym i środkami zapisanymi na subkoncie.

Ważnym czynnikiem jest również średnie dalsze trwanie życia, które ma wpływ na ostateczną wysokość świadczenia. Ponadto, moment przejścia na emeryturę może znacząco wpłynąć na wysokość otrzymywanych świadczeń, co czyni decyzję o wyborze odpowiedniego momentu na zakończenie aktywności zawodowej jeszcze ważniejszą.

W obliczu nadchodzącej rekordowej waloryzacji, osoby zastanawiające się nad przejściem na emeryturę powinny dokładnie rozważyć wszystkie czynniki i dostosować swoje plany do aktualnej sytuacji na rynku. Wybór optymalnego momentu może przynieść znaczące korzyści finansowe, a także zapewnić spokojniejszą i stabilniejszą przyszłość emerytalną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska