Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany w Dzienniku Ustaw

wit, Tomasz Skłodowski AIP
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia opublikowany w Dzienniku Ustaw.

W gorącej atmosferze sporu i przepychanek rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie maja m. in. zająć się projektem ustawy o podatku bankowym, jednak emocje rozpala opublikowany wczoraj tekst nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. - To test na wiarygodność opozycji, czy chce awantury czy pracy nad zmianami dobrymi dla Polaków – powiedziała premier Beata Szydło w porannym wystąpieniu w Kancelarii Premiera.

Szefowa rządu w swoim oświadczeniu dla mediów stwierdziła, że od kilku tygodni trwa w Polsce spór polityczny, którego podłożem jest dyskusja o Trybunale Konstytucyjnym. - Opozycja próbuje wywołać awanturę polityczną, wskazując różne kwestie, które mają rzekomo działać na szkodę Polski – oceniła Beata Szydło. Jej zdaniem jednak, dziś na szkodę Polski i Polaków najbardziej działa właśnie ta awantura i zachowanie opozycji.

Premier zaapelowała o zaprzestanie kłótni wspólną pracę nad ważnymi dla Polaków sprawami. Wymieniła m. in. omawiany dziś w Sejmie projekt ustawy o podatku bankowym. - To test na wiarygodność opozycji, żeby pokazała czy chce pracować czy awanturować się. Niech opozycja udowodni czy chce służyć Polsce i obywatelom czy różnym lobby, korporacjom i interesom – podkreśliła Beata Szydło.

Apel szefowej rządu nie zapobiegł jednak kolejnym sejmowym przepychankom. Od początku dzisiejszego posiedzenia posłowie opozycji próbują utrudnić prowadzenie obrad, składając wnioski formalne w różnych sprawach. Grzegorz Schetyna z PO wnioskował np. o to by Konwent Seniorów zajął się wczorajszymi słowami Jarosława Kaczyńskiego, który według Schetyny obraził Polaków nie popierających PiS, porównując ich do gestapo. Natomiast Krzysztof Mieszkowski z PO wnioskował o przerwę w obradach, domagając się jednocześnie odpowiedzi na pytanie czy PiS chce ocenzurować internet.

Lawinę wniosków, pytać i oświadczeń posłów PO i Nowoczesnej próbował powstrzymać Paweł Kukiz. - Błagam was, weźmy się za pracę merytoryczną, jesteśmy w pracy a nie na prywatce – apelował bezskutecznie.

Chociaż przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu marszałek Marek Kuchciński poinformował, że dziś nie będzie rozpatrywany projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, to ta sprawa wciąż wywołuje najwięcej emocji. Projekt ustawy został opublikowany wczoraj wieczorem na stronach internetowych Sejmu. Autorzy ustawy chcą m. in., by TK co do zasady orzekał w pełnym składzie, precyzując, że jest to co najmniej 13 z 15 sędziów. Orzeczenia Trybunału mają natomiast zapadać większością 2/3 głosów a nie zwykłą większością jak obecnie.

- To próba sparaliżowania prac Trybunału, likwidacji bezpiecznika, który gwarantuje demokrację i uchwalanie dobrego, zgodnego z Konstytucją prawa – ocenił poseł Krzysztof Brejza z PO. Natomiast autorzy ustawy wskazują, że wymaganie, aby Trybunał rozpatrywał sprawy w pełnym składzie wynika z konieczności wnikliwego oraz wszechstronnego rozważenia problemów konstytucjonalnych, z uwagi na ich szczególne znaczenie dla dobra publicznego. Zdaniem posłów PiS, powiększenie liczby sędziów wymaganych do przyjęcia orzeczenia TK ma „zabezpieczyć jakość i obiektywizm orzeczeń, a także dać margines bezpieczeństwa w przypadku wyłączenia niektórych sędziów" - napisano w uzasadnieniu projektu.
Projekt PiS przewiduje ponadto, że jeżeli uczestnik postępowania złoży odpowiedni wniosek, Trybunał będzie zawsze rozpoznawał sprawę na jawnej rozprawie. Obecnie o rozpoznaniu wniosku, pytania prawnego lub skargi na rozprawie, a nie na niejawnym posiedzeniu, rozstrzyga skład orzekający z własnej inicjatywy albo po rozpatrzeniu wniosku w tej sprawie.

Zgodnie z projektem nowej ustawy ślubowanie od nowo wybranych sędziów TK ma odbierać marszałek Sejmu, a nie prezydent jak obecnie. - To powrót do zasady, że ślubowanie odbiera instytucja wybierająca lub powołująca na dany urząd – podkreślili autorzy ustawy. Zaproponowali też m. in. usunięcie z ustawy o TK przepisu, który mówi, że sędzia TK w sprawowaniu swojego urzędu jest niezawisły i podlega tylko Konstytucji. - Niezawisłość sędziowska jest gwarantowana konstytucyjnie, nie ma potrzeby powielać tego zapisu w ustawie o TK – tłumaczą wnioskodawcy.

Projekt umożliwia także
przeniesienia Trybunału Konstytucyjnego poza Warszawę, bowiem przewiduje wykreślenie przepisu stanowiącego, że jego siedziba znajduje się w stolicy. Nie sprecyzowano jednak, gdzie siedziba Trybunału miałaby się znaleźć. Możliwe, że PiS chce przenieść TK do Piotrkowa Trybunalskiego, mówił o tym ostatnio Antoni Macierewicz.
Debata nad projektem nowelizacji ustawy o Trybunale prawdopodobnie odbędzie się jutro. Dziś natomiast, w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Dotyczył on nowelizacji ustawy o TK z czerwca tego roku.
TK uznał, że niekonstytucyjny jest przepis czerwcowej ustawy, który był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch sędziów TK - w miejsce tych, których kadencje wygasają w grudniu. Przepis ten uznano zaś za konstytucyjny jako podstawę wyboru trzech sędziów mających zastąpić tych, których kadencje mijały 6 listopada (czyli za kadencji poprzedniego Sejmu). Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego TK wybranego przez Sejm. Dodali, że osoba wybrana przez Sejm jest sędzią TK "w pełnym tego słowa znaczeniu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska