https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa, apel poległych, marsz milczenia. 15 bm. uroczystości w Paterku w rocznicę Zbrodni Pomorskiej

Maja Stankiewicz
Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paterku oglądać można wystawę plenerową pt. „Zbrodnia Pomorska 1939 r. PATEREK"
Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paterku oglądać można wystawę plenerową pt. „Zbrodnia Pomorska 1939 r. PATEREK" Maja Stankiewicz
Uroczystości upamiętniające rocznicę Zbrodni Pomorskiej rozpoczęły się w Paterku 8 bm. W piątek 15 października organizatorzy zapraszają na główne uroczystości rocznicowe.

Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!

W tym roku przypada 82. rocznica Zbrodni Pomorskiej. Mieszkańcy powiatu nakielskiego także oddadzą hołd pomordowanym. Bo wśród miejsc, gdzie mordowano Polaków – żwirowisko w podnakielskim Paterku.

Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paterku od kilku dni oglądać można wystawę plenerową pt. „Zbrodnia Pomorska 1939 r. PATEREK". Ekspozycję przygotowali pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.

To Cię może również zainteresować

W minionym tygodni zorganizowano bieg pamięci. Start przy dawnej szkole na ul. Wyzwolenia, meta przy pomniku na żwirowisku w Paterku. Chętni mogli wziąć udział także w rowerowym rajdzie pamięci. Kolejne wydarzenia związane z rocznicą zbrodni - w piątek 15 października.

Rozpocznie je o godz. 18 msza św. w intencji pomordowanych, która odprawiona zostanie w kościele w Paterku. Po nabożeństwie przemarsz uczestników do budynku starej szkoły przy ul. Wyzwolenia, gdzie więziono i torturowano Polaków. Przy pamiątkowej tablicy złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Stąd około godz. 18.40 wyruszy na miejsce straceń marsz milczenia zakończony apelem poległych. W programie piątkowej uroczystości także posadzenie 14 „drzewek pamięci”.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Organizatorami uroczystości są: ks. Mariusz Zbieranek, proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Paterku, a także pracownicy szkoły w Paterku, ośrodka kultury w Nakle oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.

Cenna publikacja o zbrodni w Paterku

W bibliotece w Paterku, a także w pozostałych książnicach podległych Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle dostępna jest książka pt. „Zbrodnia i pamięć. Paterek 1939”. Jak poinformowała nas Katarzyna Hass, pracownik biblioteki, publikację poświęconą zbrodni w Paterku przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Jej autorem jest dr Tomasz Sylwiusz Ceran, który zebrał w niej wszystkie dostępne dokumenty i informacje.

- Książka jest opatrzona licznymi fotografiami, zeznaniami świadków, wspomnieniami rodzin pomordowanych. Można w niej także prześledzić protokoły ekshumacyjne – podkreśla Katarzyna Hass i zachęca do lektury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska