Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa. Wyspa Młyńska - historia, teraźniejszość, przyszłość

Anna Szybowicz
Zakole Brdy (w tle most Magazynowy, Biały Spichrz i kościół farny), ok.. 1885 r.
Zakole Brdy (w tle most Magazynowy, Biały Spichrz i kościół farny), ok.. 1885 r. fot. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Wyspa Młyńska - wyspa rzeczna w Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, położona pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką, na zachód od Starego Rynku, ze względu na swoje usytuowanie w pobliżu centrum miasta, jest unikatem w skali naszego kraju.

Co? Gdzie? Kiedy?

Wyspa Młyńska, fot. Wojciech Woźniak
Wyspa Młyńska, fot. Wojciech Woźniak

Wyspa Młyńska, fot. Wojciech Woźniak

Co? Gdzie? Kiedy?

Wystawa czynna w dniach 29 kwietnia - 14 czerwca 2009 r.
Wyspa Młyńska, Czerwony Spichrz (parter), ul. Mennica 8a
wstęp wolny.

Niegdyś teren ten stanowił zaplecze gospodarcze miasta nad Brdą - w okresie nowożytnym był siedzibą Mennicy Królewskiej, a od końca XVIII wieku centrum przemysłu młynarskiego. W miarę wygaszania industrialnego charakteru Wyspy stawała się ona miejscem działań kulturalnych. Obecnie na skutek prowadzonych na tym obszarze prac rewitalizacyjnych Wyspa Młyńska będzie pełnić wyłącznie funkcję społeczno-kulturalną, rozrywkową i turystyczną.

Dzięki realizacji projektu Renowacja obiektów dziedzictwa kulturowego na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy przy użyciu środków finansowych udzielonych przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz miasto Bydgoszcz odnowieniu uległo pięć budynków, które zostaną adaptowane na cele wystawiennicze: w budynku przy ul. Mennica 4 mieścić się będzie siedziba Europejskiego Centrum Pieniądza, w Domu Młynarza centrum recepcyjno-informacyjne zespołu muzealnego, w Czerwonym Spichrzu Galeria Sztuki Nowoczesnej, w Białym Spichrzu udostępnione zostaną zbiory archeologiczne, a w budynku przy ul. Mennica 7 dzieła Leona Wyczółkowskiego oraz pamiątki po artyście.

Ekspozycja Wyspa Młyńska - historia, teraźniejszość, przyszłość organizowana wspólnie z Urzędem Miasta Bydgoszczy z okazji uroczystego zakończenia renowacji obiektów muzealnych, stawia sobie za cel ukazanie syntetycznych dziejów Wyspy Młyńskiej, zmian zachodzących w jej układzie przestrzenno-urbanistycznym, przekształceń w zakresie pełnionych przez nią funkcji oraz wyników najnowszych badań archeologicznych na wyżej wymienionym terenie, a także procesu rewitalizacyjnego Wyspy oraz przyszłego zagospodarowania budynków zabytkowych przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Wystawa jest przede wszystkim zaproszeniem do odbycia spaceru po Wyspie Młyńskiej uwiecznionej obiektywem Wojciecha Woźniaka i Roberta Sawickiego.

Prezentowane fotografie dokumentujące przebieg prac prowadzonych na tym obszarze od 2007 roku, pozwalają na szczegółowe prześledzenie procesu rewitalizacji (przywrócenia do życia) Wyspy. Poza tym na ekspozycji zobaczyć można archiwalne zdjęcia przedstawiające urokliwe zakątki Wyspy Młyńskiej, plany miasta Bydgoszczy, jak i plany samej Wyspy sporządzone w czasie II wojny światowej.

Ciekawostkę stanowią artefakty wydobyte z ziemi podczas wykonywanych prac archeologicznych. "Wędrówka" po ekspozycji daje poza tym możliwość odwiedzenia w sposób wirtualny budynków muzealnych, które rozpoczną swoją działalność wystawienniczą począwszy od maja tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska