Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa zdjęć z 1939 roku. Tak Golub świętował 700-lecie miasta

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Na wystawie, oprócz zobaczenia unikatowych fotografii, możemy zapoznać się z historią obchodów 700-lecia Golubia
Na wystawie, oprócz zobaczenia unikatowych fotografii, możemy zapoznać się z historią obchodów 700-lecia Golubia KR
W Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu została otwarta wystawa zdjęć z 1939 roku ukazujących jak świętowano 700-lecie Golubia. Fotografie będą prezentowane do końca wakacji.

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Przywrócić Pamięć” działające w naszym mieście i skupiające społeczników oraz miłośników historii. Pozyskało ono wsparcie z Urzędu Miasta Golubia-Dobrzynia. Prywatną kolekcję zdjęć udostępnił konserwator, zabytkoznawca i pasjonat historii Piotr Tuliszewski.

Pierwszy raz pokazane
- Zdjęcia wykonał przedwojenny fotograf Felicjan Przybyszewski. Pokazują jaką skalę miały uroczystości w Golubiu organizowane w przededniu II wojny światowej. Wzięło w nich udział około 8 tysięcy osób, choć miasto zamieszkiwało około 3 tysięcy osób. Były władze wojewódzkie, przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń, nawet z Pomorza. Zdjęcia są unikatowe, nie były wcześniej prezentowane, więc tym bardziej nas cieszy, że udało się przekonać ich właściciela do publicznej wystawy. Fotografie pokazują naszą historie, ludzi, to jak wyglądało miasto 80 lat temu i jak ludzie umieli się jednoczyć – mówi Ewa Kaźmierkie-wicz ze Stowarzyszenia „Przywrócić Pamięć”. - Wystawa jest możliwa dzięki życzliwości prywatnego kolekcjonera, funduszom pozyskanym z miasta, zaangażowaniu działaczy naszego stowarzyszenia, historyków oraz dyrektora Domu Kultury, który zajął się przygotowaniem ekspozycji.

Żmudna praca
Artur Niklewicz – dyrektor Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu – przyznaje, że przygotowanie wystawy nie było zadaniem łatwym. - Poprawki przedwojennych zdjęć, by były one czytelne w dużym formacie, zajęły sporo czasu, ale efekt jest naprawdę imponujący. Zdjęcia wzbogaciły opisy. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Domu Kultury, ale jest także możliwość umówienia się na inny termin. Jesteśmy otwarci dla turystów i mieszkańców. Nie ma problemu, by wystawę otworzyć w weekend – mówi Artur Niklewicz.

Ciekawa historia
Na wystawie, oprócz fotografii, możemy zapoznać się z historią obchodów 700-lecia Golubia. Główne uroczystości odbyły się w dniach 9-11 czerwca 1939. Była msza, zawody kajakowe na Drwęcy, inscenizacja Hołdu Pruskiego, igrzyska artystyczne kursów oświaty, pokazy i zabawa ludowa. Cech szewsko-cholewkarski zyskał sztandar. Ponadto poświęcono Miejski Ośrodek Zdrowia, który mieścił się przy ul. 17 stycznia. W lipcu 1939 zorganizowano natomiast zlot okręgowy „Sokół”. Były próby ćwiczeń, nabożeństwo, pochód, defilada, rozgrywki siatkówki, ćwiczenia wiankami i lancami, na przyrządach i równoważni. Natomiast w sierpniu 1939 roku w ramach 700-lecia Golubia zorganizowano zjazd kół śpiewaczych. Wydarzenia odbywały się w kilku punktach miasta.

Wernisaż wzbogacił koncert Jacek Gessek Trio oraz prelekcje historyków – Edwarda Bartkowskiego i Szymona Wiśniewskiego. Wystawa jest jednym z elementów obchodów 68 rocznicy połączenia Golubia i Dobrzynia.

Agro Pomorska odcinek 61,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska