Powodem spotkania komisji w gminy Śliwice była interpelacja radnego Andrzeja Pruszaka dotycząca szkód wyrządzanych przez bobry. Działalność bobrów powoduje podtapianie łąk, pól uprawnych, linii komunikacyjnych i lasów oraz niekwestionowane straty w drzewostanie, a także bardzo kosztowne uszkodzenia infrastruktury, np. przepustów, grobli, linii komunikacyjnych, stawów rybnych i wałów przeciwpowodziowych.
Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa środowiska wykluczenie populacji bobra spod ochrony gatunkowej w Polsce jest obecnie niemożliwe.
Po przeprowadzonych oględzinach komisja wypracowała wnioski, które przekazała zarządowi powiatu z prośbą o wystąpienie do jednostek, które pomogą w zminimalizowaniu wielkości szkód wyrządzanych przez bobry.
Zarząd wystąpił do Kujawsko-Pomorskiego ODR w Minikowie i Izby Rolniczej w Przysieku o informowanie rolników, u których występują szkody spowodowane przez bobry, o możliwości ubiegania się o odszkodowania popzrez składanie wniosków w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Powinno się informować rolników w biurach powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o uznanie „przypadku siły wyższej“.
Skierował pismo także do dyrektora zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku oraz do nadleśniczego Nadleśnictwa Woziwoda o usunięcie drzew powalonych przez bobry z rzeki Zwierzynki, a także z sąsiadujących z nią lasów.
Burmistrz, wójtowie i nadleśniczy z powiatu powinni sprawdzić skalę szkód wyrządzanych przez bobry i wystąpić do regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Bydgoszczy o podjęcie działań mających na celu ograniczenie ich np. poprzez o wyrażenie zgody na odstrzał osobników.