Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzruszające przedstawienie w rojewskiej podstawówce poświęcone żołnierzom wyklętym

Red
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Rojewie obejrzeć można było przedstawienie "...kto scałuje z Twych oczu łez ślad...?"
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Rojewie obejrzeć można było przedstawienie "...kto scałuje z Twych oczu łez ślad...?" Piotr Pankowski
W Szkole Podstawowej w Rojewie odbył się montaż słowno muzyczny "...kto scałuje z Twych oczu łez ślad...?" Scenariusz przedstawienia napisała Magdalena Basińska z bydgoskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Spektakl wystawiony został z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy tworzyli antykomunistyczne podziemie, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

1 marca to także pamiętna data w historii miasta Inowrocławia. Tego dnia w 1946 roku Władysław Raczyński, Konrad Krzyżelewski i Bolesław Kobus zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Inowrocławiu. Zostali oskarżeni o przynależność do "bandy AK mającej na celu zmianę przemocą ustroju demokratycznego" a także o rabunki, napady i morderstwa. W rzeczywistości prowadzili akcje przeciw Armii Czerwonej.

Jak informuje Magdalena Basińska, Władysław Raczyński brał udział w 1939 roku w kampanii wrześniowej. Następnie ukrywał się w wielu miejscach, m. in. w Rojewie koło Inowrocławia, skąd pochodził jego ojciec.

W więzieniu spędził kilka miesięcy, podczas których pisał grypsy do przebywającej również w inowrocławskim więzieniu Maryli Sobocińskiej, skazanej na 6 lat pozbawienia wolności, damy orderu Virtuti Militari. Grypsy zachowały się do dziś.

Oto jeden z nich:
Czy mi wolno Marylko
W snach Cię widywać?
Mieć w murach więziennych
Swoją dziewczynę
Od życia prozy myśli odrywać
Wielbię Cię wierszem
Zanim może - zginę.

Aby upamiętnić tragiczny wyrok sądu z 1 marca 1946 roku w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bydgoska Delegatura IPN zaprosiła do współpracy Szkołę Podstawową im. Kazimierza Górskiego w Rojewie oraz Kujawsko Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 1 im. Louisa Brailla w Bydgoszczy.

W przedstawieniu udział wzięli uczniowie: Julia Błachowicz, Małgorzata Konefał, Maria Czarnecka, Damian Łukaszewski ze szkoły podstawowej z Rojewa oraz Oliwia Hewelt, Weronika Stepczyńska, Sandra Pawlikowska z bydgoskiego ośrodka. Akompaniował Igor Sobierajski zdobywca nagrody publiczności w programie Mam Talent.

Uczniów przygotowali Liliana Gapińska Ciechorska, Joanna Sierzputowska, Jan Gaj nauczyciele ze SP w Rojewie oraz Anita Borowicz, Hanna Gierszewska nauczyciele z bydgoskiego ośrodka.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Wójt Gminy Rojewo Rafał Żurowski, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Rojewie Andrzej Brylew, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 im. Louisa Brailla w Bydgoszczy Małgorzata Szczepanek oraz uczniowie szkoły podstawowej z Rojewa, Maciej Basiński nauczyciel przygotowujący z bydgoskiego ośrodka, zaś bydgoską Delegaturę IPN reprezentowała Magdalena Basińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska