Wzruszające przedstawienie w rojewskiej podstawówce poświęcone żołnierzom wyklętym

Red
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Rojewie obejrzeć można było przedstawienie "...kto scałuje z Twych oczu łez ślad...?"
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Rojewie obejrzeć można było przedstawienie "...kto scałuje z Twych oczu łez ślad...?" Piotr Pankowski
W Szkole Podstawowej w Rojewie odbył się montaż słowno muzyczny "...kto scałuje z Twych oczu łez ślad...?" Scenariusz przedstawienia napisała Magdalena Basińska z bydgoskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

Spektakl wystawiony został z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy tworzyli antykomunistyczne podziemie, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

1 marca to także pamiętna data w historii miasta Inowrocławia. Tego dnia w 1946 roku Władysław Raczyński, Konrad Krzyżelewski i Bolesław Kobus zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Inowrocławiu. Zostali oskarżeni o przynależność do "bandy AK mającej na celu zmianę przemocą ustroju demokratycznego" a także o rabunki, napady i morderstwa. W rzeczywistości prowadzili akcje przeciw Armii Czerwonej.

Jak informuje Magdalena Basińska, Władysław Raczyński brał udział w 1939 roku w kampanii wrześniowej. Następnie ukrywał się w wielu miejscach, m. in. w Rojewie koło Inowrocławia, skąd pochodził jego ojciec.

W więzieniu spędził kilka miesięcy, podczas których pisał grypsy do przebywającej również w inowrocławskim więzieniu Maryli Sobocińskiej, skazanej na 6 lat pozbawienia wolności, damy orderu Virtuti Militari. Grypsy zachowały się do dziś.

Oto jeden z nich:
Czy mi wolno Marylko
W snach Cię widywać?
Mieć w murach więziennych
Swoją dziewczynę
Od życia prozy myśli odrywać
Wielbię Cię wierszem
Zanim może - zginę.

Aby upamiętnić tragiczny wyrok sądu z 1 marca 1946 roku w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bydgoska Delegatura IPN zaprosiła do współpracy Szkołę Podstawową im. Kazimierza Górskiego w Rojewie oraz Kujawsko Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 1 im. Louisa Brailla w Bydgoszczy.

W przedstawieniu udział wzięli uczniowie: Julia Błachowicz, Małgorzata Konefał, Maria Czarnecka, Damian Łukaszewski ze szkoły podstawowej z Rojewa oraz Oliwia Hewelt, Weronika Stepczyńska, Sandra Pawlikowska z bydgoskiego ośrodka. Akompaniował Igor Sobierajski zdobywca nagrody publiczności w programie Mam Talent.

Uczniów przygotowali Liliana Gapińska Ciechorska, Joanna Sierzputowska, Jan Gaj nauczyciele ze SP w Rojewie oraz Anita Borowicz, Hanna Gierszewska nauczyciele z bydgoskiego ośrodka.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Wójt Gminy Rojewo Rafał Żurowski, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Rojewie Andrzej Brylew, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 im. Louisa Brailla w Bydgoszczy Małgorzata Szczepanek oraz uczniowie szkoły podstawowej z Rojewa, Maciej Basiński nauczyciel przygotowujący z bydgoskiego ośrodka, zaś bydgoską Delegaturę IPN reprezentowała Magdalena Basińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie