MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XX wiek w rolnictwie był wiekiem chemii, XXI jest wiekiem mikroorganizmów

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Są szczepionki stymulujące aktywność mikrobiologiczną gleb oraz wzrost i plonowanie roślin w „niewiarygodnie dużym stopniu”, padło podczas konferencji.
Są szczepionki stymulujące aktywność mikrobiologiczną gleb oraz wzrost i plonowanie roślin w „niewiarygodnie dużym stopniu”, padło podczas konferencji. Pixabay
Ponad stu słuchaczy uczestniczyło w konferencji pn. „Mikrobiologia w rolnictwie”, która odbyła się 21 października w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Eksperci podkreślali przewagę biologii nad chemią, np. nie ma możliwości, żeby szkodnik uodpornił się na biologiczny środek do ochrony roślin.

XX wiek w rolnictwie był wiekiem chemii, XXI jest wiekiem mikroorganizmów. Myśl ta przyświecała wszystkim wykładom, wygłoszonym podczas konferencji „Mikrobiologia w rolnictwie”, która odbyła się 21 października w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Eksperci, m. in. z Instytutu Ochrony Roślin, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa oraz UMK, objaśnili wpływ mikroorganizmów na ochronę roślin i wzmacnianie gleby.

Na rynku dominują biopreparaty wykorzystywane w biologicznej ochronie roślin, które zwalczają choroby i szkodniki. Są też szczepionki stymulujące aktywność mikrobiologiczną gleb oraz wzrost i plonowanie roślin w „niewiarygodnie dużym stopniu”, padło podczas konferencji.
Mikroorganizmom glebowym poświęcono w Minikowie wiele uwagi.

- Mają ogromne znaczenie w większości procesów zachodzących w glebie - podkreśliła prof. Anna Gałązka z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. - Aż 92 proc. dwutlenku węgla powstającego w glebach ma pochodzenie mikrobiologiczne.

Wykładom przysłuchiwało się ponad sto osób (głównie online), które zadawały konkretne pytania:
- Czy biologiczne środki ochrony roślin wymagają karencji? - dociekał jeden z internautów.
- Krótko i zwięźle: nie – odpowiedziała prof. dr hab. Jolanta Kowalska z Instytutu Ochrony Roślin.
- Czy mikrobiologiczne środki ochrony roślin znajdują zastosowanie w przypadku odpornych gatunków insektów?
- Przewaga metody biologicznej nad chemiczną jest taka, że nie ma możliwości uodpornienia się na nią przez szkodniki – zaznaczała prof. Kowalska.
- Jak długo pożyteczne grzyby utrzymują się w glebie?
- To zależy od warunków: temperatury, wilgotności gleby i pH. Progowe pH wynosi 4. W glebie przesuszonej i wyjątkowo kwaśnej grzyby mogą nie dotrwać kolejnego cyklu wegetacyjnego – mówiła ekspertka.
- Jaką część nawożenia azotowego kukurydzy są w stanie zapewnić wolno żyjące bakterie symbiotyczne?
- Od 10 do 20 procent – odpowiedziała dr inż. Magdalena Jakubowska z Instytutu Ochrony Roślin i zaleciła dużo cierpliwości podczas stosowania biopreparatów. - Ponieważ efekt widać nie tak szybko, jak po zastosowaniu środków chemicznych – wyjaśniła.

Wszystkie wykłady zostały nagrane i można je odsłuchać na stronie internetowej KPODR Minikowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska