Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Ciechocinka wyprowadza się festiwal piosenki młodzieży niepełnosprawnej

Jadwiga Aleksandrowicz
Radość ze śpiewania. Tak kończył się ubiegłoroczny festiwal w ciechocińskiej muszli koncertowej parku zdrojowego
Radość ze śpiewania. Tak kończył się ubiegłoroczny festiwal w ciechocińskiej muszli koncertowej parku zdrojowego
Trzynasty z kolei Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Impresje Artystyczne“ znika z kalendarza letnich atrakcji Ciechocinka. To już kolejna impreza, po Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, niegdyś rozsławiająca uzdrowisko, która przenosi się w inne miejsce.

W Aleksandrowie Kujawskim lepszy ...klimat

- Trzynastka zobowiązuje - żartuje, ale niezbyt radośnie, Mirosław Satora, prezes Fundacji na Rzecz Niepełnosprawnych Pro Omnibus, pytany o zmianę miejsca festiwalu.

Za to Barbara Matwiej, wiceprezes fundacji, nie owija w bawełnę: - Mamy dość ciągłego proszenia przedstawicieli miasta o pomoc w organizacji festiwalu, o możliwość korzystania z muszli, o sale do prób. Robiliśmy przez tyle lat ten festiwal
także dla miasta,bo przecież poza tym, że impreza dawała naszym podopiecznym możliwość zaprezentowania swoich talentów, festiwal promował też Ciechocinek, choćby dzięki towarzyszącej mu telewizji i zainterswoaniu innych, w tym ogólnopolskich, mediów. Spotykało nas w zamian zbyt wiele nieprzyjemności. I choć festiwal wpisał się w pejzaż Ciechocinka, trzeba było w końcu podjąć decyzję o zmianie miejsca - mówi.
Przedstawiciele fundacji nie ukrywają, że zupełnie inny klimat do rozmów o festiwalu znaleźli w Aleksandrowie Kujawskim:
- Rozmowy konkretne, pełne zainteresowania, chęci pomocy, życzliwe - charakteryzuje przygotowania do tegorocznej imprezy Barbara Matwiej. Bo tegoroczny festiwal odbędzie się właśnie w Aleksandrowie Kujawskim.

Formuła bez zmian

- Nie zmieni się formuła. Koncerty poprzedzą warsztaty artystyczne,
które rozpoczną się za kilka dni - podkreśla prezes Satora. Odbędą się one po raz kolejny w ciechocińskim Liceum Ogólnokształcącym. Młodzież i opiekunowie, którzy przyjadą na festiwal, będą bowiem zakwaterowani w uzdrowisku. Niektórzy uczestnicy już przyjechali.
Warsztaty z młodymi wokalistami poprowadzi grupa absolwentów akademii muzycznych z kraju pod kierunkiem EwyLewandowskiej. W tym roku wśród instruktorów nie będzie Sławka Małeckiego z ciechocińskiej "Zdrowej Wody“ . Doświadczony muzyk zasiądzie w jury, obok Krystyny Woźniak Trzosek z Polish Market i ks. prof. Janusza Gręźlikowskiego.
Podczas koncertów zobaczymy 40 młodych utalentowanych niepełnosprawnych ludzi z całej Polski, tym sześcioro z województwa kujawsko-pomorskiego oraz 11 debiutantów, wybranych po przesłuchaniach ich nagrań.
Festiwal z tradycyjnym przewodnim hasłem "Serce za uśmiech“ odbędzie na placu przy Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskimi i złożą się na niego dwa koncerty konkursowe w dniach 30 i 31 lipca oraz koncert galowy, w sobotę 1 sierpnia. Drugiego sierpnia (niedziela) tradycyjnie laureaci zaśpiewają w Toruniu.
Wykonawcom towarzyszyć będzie wierna festiwalowi Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Marka Czekały i Piotra Salabera, znakomitego pianisty, kompozytora i aranżera.
Nie zabraknie, jak co roku, festiwalowych gwiazd. - Uzgadniamy ostatnie szczegóły - mówi Mirosław Satora i na razie nie chce zdradzić, jacy artyści i zespoły wystąpią poza konkursem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska