- Jeśli grunt jest nieprzepuszczalny, zamiast piasku rozkłada się 10 cm warstwę odsączającą ze żwiru - mówi Przemysław Szlagowski z Grupy Atlas.
Przez pierwsze dni po wylaniu betonu należy nowo powstałe schody polewać wodą w celu prawidłowego związania betonu.
- Ograniczy to powstawanie spękań na jego powierzchni - wyjaśnia Przemysław Szlagowski. - W zależności od warunków atmosferycznych, schody można rozszalować po dwóch, trzech dniach.
Z klinkieru, kamienia i gresu
Surowe schody można wykończyć na wiele sposobów. Gdy zastosowana ma być cegła klinkierowa, to należy ją dopasować do wielkości stopnia. Należy też pamiętać o pozostawieniu równych odstępów między cegłami. Możemy też przykleić płytki - ceramiczne, gresowe lub kamienne. Przy ich układaniu musimy być bardzo staranni i, co najważniejsze, do ich mocowania powinniśmy użyć specjalistycznej zaprawy.
Z racji tego, że schody znajdują się na dworze, klej musi być odporny na zmienne warunki pogodowe i ich intensywne użytkowanie.
Naturalne lub gotowe
Schody drewniane wyglądają w ogrodzie bardzo naturalnie. Przepuszczają wodę z opadów i nie dopuszczają do tworzenia się na powierzchni kałuż. Niestety, łatwo ulegają korozji biologicznej.
- Można je wykonać z klocków drewnianych, dostępnych w hipermarketach - podpowiada ekspert. - Drewniane stopnie możemy uzupełnić kostką betonową lub cegłą klinkierową.
Pod stopnie, aby nie zapadały się w miarę obciążania, dobrze jest wykonać odpowiednią podbudowę z ubitego piasku.
Aby zaoszczędzić sobie pracy i czasu, można wybrać schody gotowe. Do nabycia są betonowe stopnie prefabrykowane, z których się je układa. Są to płyty stopnicowe o wysokości 15 cm, szerokości 35 cm i długości 50-100 cm. Układa się je na pochyleniu, na podbudowie z ubitego piasku, zaczynając zawsze od dolnego elementu, który układamy na fundamencie.
Wygoda i bezpieczeństwo
Dodatkowo, aby wzmocnić stabilność stopni po bokach, układamy murki oporowe (krawężniki).
Projektując schody ogrodowe, trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ich wygodę i bezpieczeństwo.
- Stopnie powinny być niskie. Ich wysokość nie powinna przekraczać 15 cm. Powinny też być szerokie na około 40 cm - wyjaśnia Przemysław Szlagowski. - Powinny posiadać spadek od jednego do dwóch procent, aby po deszczu nie gromadziła się na nich woda.
Jeżeli schody prowadzą do wejść, to szerokość dojścia - a co za tym idzie, także schodów - nie powinna być mniejsza niż 120 cm.