Śnieżka, najwyższy szczyt całych Sudetów, bije rekordy popularności w zimie. W weekendy ustawiają się tam wręcz kolejki na szczyt, podobne do tych, które latem obserwujemy na tatrzańskim Giewoncie. Na pewno zdobywanie tego szczytu zrobiło się łatwiejsze, po gruntownym remoncie wyciągu z Karpacza na Kopę. Wędrówka na wierzchołek, nawet w warunkach zimowych, zajmuje około godziny, a po drodze jest jeszcze możliwy odpoczynek w schronisku "Dom Śląski". To rozwiązanie zachęca do takie wycieczki całe rodziny z dziećmi.
Zobaczcie filmik:
@marcinelos Tak się kończą górskie wypady w nieodpowiednim ubiorze... #góry#śnieżka ŚWIEĆ GWIAZDECZKO ale to AFRO DRILL - młody klakson
Dziecko jedzie na saneczkach ze Śnieżki! Karkonoski Park Narodowy: To nie jest dobry pomysł!
Niestety, ludzie nie zawsze pamiętają, że znajdują się w trudnym górskim terenie w zimie. Część osób jest kompletnie nieprzygotowana jeśli chodzi o strój inne przeceniają swoją kondycję na podejściu na samą kopułę szczytową i blokują ruch, stając i kurczowo trzymając się łańcucha odgradzającego podejście od przepaści. Teraz Karkonoski Park Narodowy opublikował zdjęcie jeszcze innego zachowania, które z racjonalnym myśleniem ma niewiele wspólnego. - To nie jest dobry pomysł, nie polecamy naśladować - piszą pracownicy parku.
Mężczyzna, prawdopodobnie ojciec dziecka ze zdjęcia, pozwala zjeżdżać maluchowi na sankach spod samego wierzchołka Śnieżki. Mężczyzna teoretycznie asekuruje ten zjazd, trzymając za sznurek od sanek, jednak widać, że na stromym i śliskim zboczu, sam może mieć problemy z utrzymaniem równowagi. To, że podobne zjazdy nie kończą się tragedią, należy rozpatrywać w kategorii wielkiego szczęścia. Czy warto tak ryzykować?
- Za taką głupotę powinny być mandaty i to solidne!
- Sekunda nieuwagi. Ojciec się przewraca a mały zjeżdża z ogromną prędkością na sam dół
- A myślałem że szczytem szczytów jest wyjście w góry zimową porą, w trampkach lub adidasach. Ludzie to mają jednak nawalone pod kopułą...
To tylko niektóre, najdelikatniejsze z komentarzy pod postem Karkonoskiego Parku Narodowego. Tymczasem Karkonoska Grupa GOPR apeluje:
- Pamiętajmy o zalecanym wyposażeniu w postaci raczków oraz kijów trekkingowych! Planując wędrówki górskie, warto sprawdzić dostępność schronisk odwiedzanych rejonach oraz dostosować trasę do własnych umiejętności i aktualnych warunków. Przed wyjściem naładuj baterię, zapisz w telefonie numery alarmowe do GOPR 985 i 601100300 oraz zainstaluj aplikację Ratunek w telefonie i oczywiście papierowa mapa w plecaku.
