https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z kim, za ile oraz czego dotyczą umowy zawierane przez władze Inowrocławia. Chcecie wiedzieć?

Dariusz Nawrocki
Maciej Kasperkowiak wystąpił do prezydenta Ryszarda Brejzy z petycją, w której apeluje o utworzenie w Inowrocławiu Elektronicznego Rejestru Umów.
Maciej Kasperkowiak wystąpił do prezydenta Ryszarda Brejzy z petycją, w której apeluje o utworzenie w Inowrocławiu Elektronicznego Rejestru Umów. Archiwum
Są w Polsce miasta, w których mieszkaniec wie niemal wszystko o decyzjach podejmowanych przez swojego włodarza. Czy Inowrocław dołączy do tego grona?

Mowa o Elektronicznym Rejestrze Umów, który zawierałby podstawowe informacje o umowach zawieranych przez prezydenta i jednostki organizacyjne urzędu. Dane takie trafiałyby do Biuletynu Informacji Publicznej. Byłyby stale odświeżane i zawierały informacje o tym, z kim została podpisana umowa, na jaką kwotę i czego ona dotyczy.

Informacje te są jawne. Radny Marcin Wroński swego czasu wystąpił o zestawienie wszystkich umów i je otrzymał. Odpowiedzi na jego interpelacje zostały opublikowane w inowrocławskim BIP-ie. Odnajdą je jednak tylko najbardziej zdesperowani poszukiwacze.
Takie rejestry prowadzi już wiele miast w Polsce, jak choćby Biała Podlaska, Lublin, Szczecin, wszystkie gminy powiatu parczewskiego czy Radzyń Podlaski.

W Inowrocławiu zabiega o taki rejestr Maciej Kasperkowiak, szef grupy "Ściśle Jawne". Przez kilka ostatnich miesięcy zachęcał radnych do udziału w ankiecie, w której zadawał im pytania dotyczące jawności życia publicznego. Większość radnych, w tym część koalicji, pozytywnie odniosła się do tego pomysłu. Zgodzili się, że "umowy powinny być publikowane w formie rejestru w BIP-ie". Dlatego też Kasperkowiak wystąpił do prezydenta Ryszarda Brejzy z petycją, w której apeluje o utworzenie w Inowrocławiu Elektronicznego Rejestru Umów.

"Jednym z koniecznych kroków zbliżających nas do społeczeństwa obywatelskiego jest posiadanie pełnej wiedzy na temat funkcjonowania samorządu, w szczególności o wydatkowaniu środków publicznych. Tylko pełna jawność ich wydatkowania gwarantuje nam dostęp do tej wiedzy, ale przede wszystkim buduje zaufanie obywateli do władzy (...) Obywatele są w stanie zaufać tylko władzy, która nie ma nic do ukrycia. Publikowanie rejestru umów i informacji o wydatkowaniu środków publicznych jest z pewnością oznaką otwartości i przejrzystości" - podkreśla w swej petycji Maciej Kasperkowiak. Tłumaczy, że dzięki rejestrowi mieszkańcy będą mogli sprawdzić, z kim, za ile oraz na co gmina zawiera umowy.

"Otworzy to możliwość dyskusji nad zasadnością i celowością niektórych wydatków, co przełoży się na oszczędności i eliminacji potencjalnych nieprawidłowości. Bywały w Polsce przypadki nepotyzmu w umowach czy niegospodarnego wydatkowania środków publicznych. Władza która wie, że mieszkańcy patrzą jak wydaje pieniądze będzie rozsądniej je wydawać, aby uniknąć krytyki, co przełoży się na oszczędność" - podkreśla.

Zapytaliśmy urzędników, czy utworzą taki rejestr umów. Agnieszka Chrząszcz, rzecznik prasowy prezydenta, poinformowała nas, że petycja jest właśnie rozpatrywana. - Wszystkie argumenty zawarte w petycji będą szczegółowo analizowane - zapewnia. Obiecała, że poinformuje nas o decyzjach, jakie w tej sprawie zapadną.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
strony tego urzędu są nieczytelne , duży chaos dla zwykłego użytkownika obywatela
G
Gość
Ciekawe jak to wygląda w momencie , kiedy jest kontrola RIO , przecież ona w momencie kontroli prosi o wydruk ze strony internetowej czyli BIP,z wydziału i od informatyków tak że poprawienie nie wchodzi w grę .?
G
Gość
niekoniecznie musi to być!
najgorsze jest to że bip jest można powiedzieć w cudzysłowie przeklamany, pycha prowadzi do takiego prowadzenia urzędu i ze prawnicy nie mają nic do powiedzenia?
G
Gość

najwidoczniej mają coś do ukrycia. proste.

G
Gość
W wykonywaniu zasady jawności władze gminy mają obowiązek udostępniania na stronach urzędowego publikatora teleinformatycznego -Biuletynu Informacji Bublicznej (BIP) -informacji publicznych, które znajdują się w ich posiadaniu .
G
Gość
widoczne niewiedza bardzo boli, zasiadanie na stanowisko rzecznika to ogrom pracy , wiedzy.
G
Gość
szczegółowe zasady w tym zakresie określa statut gminy. Statut w zakresie, w jakim określa dostęp do dokumentów i korzystania z nich, nie może wyłączyć zasady jawności działania gminy i np. ograniczać dostępu do dokumentów, w jakim jest protokół sesji rady przed jego przyjęciem.Tak więc trzeba pamiętać o tym, że rada gminy nie ma żadnych podstaw ,aby w statucie ograniczać zasadę jawności życia publicznego
G
Gość
Działalność organów gminy jest jawna , a jej ograniczenia mogą wynikać wyłącznie z ustaw (art. 11b ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym).Zasada jawności działania organów administracji publicznej ma charakter uniwersalny . Należy ją szeroko odnosić także do podmiotów reprezentujących osoby prawne samorządu terytorialnego albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, podmiotów reprezentujących inne osoby lub jednostki organizacyjne dysponujące majątkiem publicznym, a także organy osób prawnych , w których JST mają pozycję dominującą. Jawność ta obejmuje przede wszystkim prawo obywateli do uzyskania informacji.
g
gość

ten człowiek właśnie to robi! ale rozumiem, ze niektórych bardzo to boli. Co złego w tym, ze chce wiedzieć na co wydawane są jego pieniądze?! Skoro wszystko jest ok to urząd nie powinien mieć z tym problemu. nie rozumiem dlaczego mają z tym problem..,.

G
Gość
konstytucja oraz ustawy ustrojowe przewidują jawność działania organów JST. Jednocześnie te same przepisy pozwalają radom na określenie niektórych aspektów proceduralnych wykonywania prawa do informacji publicznej,lecz te upoważnienia mają ścisły i ograniczony charakter.
W ustawie z 8 marca 1990 r. o samorząd gminnym przyjęto zasadę jawności w odniesieniu do działalności organów gminy.W ramach tej zasady ustawa wprowadza otwarty katalog praw obywateli. Do tych praw należą w szczególności : prawo do uzyskania informacji ,prawo wstępu na sesję rady gminy, prawo wstępu na posiedzenia komisji rady gminy,prawo dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych , w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy
x
xxx

zajmij się Pan czymś pożytecznym a nie wiecznym szukaniem dziury w całym

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska