Z kranów w gminie Chełmno płynie brunatna woda. To przez rekordowe zużycie do podlewania!

Monika Smól
Monika Smól
- Taki kolor ma obecnie woda w Chełmnie i w niektórych miejscach w gminie Chełmno - pokazują Czytelnicy
- Taki kolor ma obecnie woda w Chełmnie i w niektórych miejscach w gminie Chełmno - pokazują Czytelnicy Nadesłane
W Chełmnie i gminie Chełmno z kranów płynie woda brunatnego koloru. Okazuje się, że to przez rekordowe - w historii chełmińskich Wodociągów - zużycie do podlewania! Zakład nie nadąża z oczyszczaniem wody. Zdecydowano, że w Chełmnie i gminie Chełmno zostanie ogłoszony zakaz używania wody z miejskiego wodociągu do podlewania.

W środę (7.06.203) po godz. 14 zapadła decyzja, że zarówno burmistrz Chełmna i wójt Gminy Chełmno ogłoszą zakaz używania do podlewania wody z miejskiego wodociągu.

- W gminie Chełmno leci brązowa woda z kranu od kilku dni - mówi Czytelnik. - Dzwoniłem do Wodociągów to powiedzieli, że odpalili nową studnię i że taka ta woda ma być. Dodali, że jest przebadana i można ją pić. Wiem, że podobnie jest już w Chełmnie - narzekają już między innymi na ulicach Łunawskiej czy Podgórnej.

Mieszkańcy podkreślają, że boją się takiej wody nie tylko pić, ale również w niej kąpać.

- Kolor i brak klarowności, przejrzystości odstraszają - podkreśla Czytelnik. - Nie wiadomo, z czego wynika problem? Nikt nic nie mówi, a my kupujemy wodę butelkowana na kawę, do ugotowania obiadu czy umycia się. A burmistrz, wójt milczą w temacie, jakby nic nie wiedzieli.

Gmina Chełmno realizuje obecnie inwestycję na stacji poboru wody. Czy to może mieć związek z pojawieniem się kłopotów z barwą wody? Zapytaliśmy wójta gminy Chełmno. Twierdzi, że nie docierają do niego sygnały o tym, by wszędzie w gminie była woda w innym kolorze niż dotychczas.

- Część gminy obsługiwana jest przez nasze wodociągi, a część przez chełmiński Zakład. Był jakiś sygnał z Bieńkówki, że jest żółta woda - mówi Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - Może to problem wynikający z tego, że jest małe ciśnienie wody przez to, że ludzie podlewają. Ale o większej awarii nic nie wiem.

Z kolei Jarosław Matuszewski, dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie twierdzi, że o problemie mówi i więcej - na środę (7.06.2023) udało mu się zorganizować spotkanie zarówno z wójtem Wypijem, jak i burmistrzem Chełmna w tej sprawie.

Rekordowo duże zużycie wody z wodociągu w Chełmnie

- Od ubiegłego tygodnia rozmawiam z wójtem i burmistrzem. Pomóc może tylko administracyjny zakaz lub ograniczenie podlewania. Mamy bardzo duży problem, którego przyczyną jest susza i to, że w związku z nią mieszkańcy zużywają ogromne ilości wody na podlewanie - mówi Jarosław Matuszewski. - Sprawdziliśmy - Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie nigdy w historii nie zarejestrował takiego zużycia wody, jakie jest obecnie. To rekord! Stacja jest dostosowana do oczyszczenie 150 m sześciennych wody na godzinę, a zużycie sięga momentami nawet 300 m sześciennych na godzinę. Nie jesteśmy w stanie uzdatnić takiej ilości wody, by spełniała wszystkie parametry. Podczyszczamy, ale nie tak bardzo, jak wtedy, gdy nie ma podlewania i pobory są na stałym - znacznie niższym - poziomie.

Dyrektor Matuszewski podkreśla, że taki wielkie zużycie wody oznacza zarazem spadek ciśnienia w sieci.

- Skoro ludzie zużywają dwa razy więcej wody to spada ciśnienie - wyjaśnia Jarosław Matuszewski. - Zrobiliśmy, co mogliśmy, by parametry wody były jak najlepsze. Aby woda właściwej jakości służyła na potrzeby socjalno-bytowe trzeba ograniczyć jej zużycie. Priorytetem jest to, aby mieszkańcy mogli się w swoich gospodarstwach domowych umyć, wykąpać. Rozumiem, że ludzie chcą też podlewać swoje ogrody, ale nie do tego stworzona jest sieć wodociągowa. Gdyby były opady, ludzie ograniczyliby podlewanie i parametry wody by się poprawiły. Niestety, od miesiąca nie pada.

Parametry jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi wyznacza Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku.

Przekroczenie manganu w wodzie w Chełmnie

- Woda mikrobiologicznie jest zdatna do spożycia. Powinna być jednak dłużej filtrowana niż jest obecnie. Badamy ją intensywnie w różnych punktach. W niektórych miejscach są przekroczenia choćby manganu, a tego być nie powinno - wskazuje Jarosław Matuszewski.

Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie