Pierwszą „Ekstremalną drogę krzyżową” w Grudziądzu zaplanowano na 23 marca. Na terenie Diecezji Toruńskiej podobne odbędą się tego dnia w Wąbrzeźnie i Toruniu.
„Ekstremalne drogi krzyżowe” zainicjował w 2009 roku w Krakowie ksiądz Jacek Stryczek.
- Typowa „Ekstremalna droga krzyżowa” musi liczyć minimum 40 kilometrów. Nasza będzie sporo krótsza - mówi ksiądz Andrzej Siejak, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu.
Stacje głównie w kościołach i przy cmentarzach
26-kilometrowa droga krzyżowa bez wątpienia będzie wyzwaniem dla wiernych. Jednak nie tylko długość trasy sprawia, że znacznie różni się ona od innych.
- Nie będzie w żaden sposób koordynowana. Każdy wyruszy indywidualnie i w ciszy będzie podążać do poszczególnych stacji. Nie będzie żadnych śpiewów czy prowadzeń - zapowiada ksiądz Siejak.
O Żołnierzach Wyklętych pamiętali grudziądzanie [zdjęcia]
Mapę grudziądzkiej „Ekstremalnej drogi krzyżowej” znajdziemy na stronie inter-netowej www.edk.org.pl. Tam też możemy pobrać aplikację mobilną, która będzie wyznaczać nam trasę za pomocą sygnału GPS.
- W aplikacji zawarte będą też rozważania. Będą one zawarte także w książce, będącej elementem pakietu uczestnika - wyjaśnia ksiądz Siejak.
Trasa wiedzie przez wsie
Trasa EDK rozpocznie się i zakończy przy kościele młodzieżowym. Będzie wiodła przez Nową Wieś, Parski, Zakurzewo, Mokre i Świerkocin. Stacje znajdować się będą głównie w kościołach i przy cmentarzach. Start po mszy o g. 20.30 w kościele „Młodzieżowym”.
Warto dodać, że przez całą noc z 23 na 24 marca w świątyni tej będzie można się wyspowiadać.
Jak odpowiednio przygotować się do „Ekstremalnej drogi krzyżowej”? Ksiądz Siejak podpowiada: - Trzeba ubrać się odpowiednio do warunków atmosferycznych. Oprócz tego warto zabrać ze sobą coś do zjedzenia, latarkę oraz naładowanego smartfona z aplikacją EDK.
Zapisów do „Ekstremalnej drogi krzyżowej” można dokonać na stronie www.edk.org.pl. Ksiądz Siejak zdradza, że jak dotąd chęć udziału w niej zgłosiło się już około 20 wiernych.
Mniej wytrwali wierni też będą modlić się w marszu
Tradycyjną, miejską drogę krzyżową w Grudziądzu, również zaplanowano na 23 marca. Wyruszy o godz. 16.30 spod kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i przejdzie ulicami: Moniuszki, Rapackiego, al. 23 stycznia, Klasztorną i Szkolną. Zakończy się w parafii Ducha Świętego.
Nieco wcześniej, bo 9 marca o godz. 19, wspólnota młodzieżowa „Zjednoczeni w Duchu” przy parafii pw. Ducha Świętego, wraz z Jednostką strzelecką 3301 oraz Hufcem ZHP Grudziądz zorganizują „I Nadwiślańską Drogę Krzyżową”, która rozpocznie się przy pomniku rot. Witolda Pileckiego, a zakończy na Górze Zamkowej przy wieży Klimek.
W obu przypadkach należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.