https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z mapy Włocławka zniknie fabryka farb "Nobiles"

BARBARA SZMEJTER
fot. sxc
Do połowy 2011 roku zakończy się produkcja farb we włocławskiej fabryce, działającej obecnie pod szyldem AkzoNobel. Zagrożony jest byt 326 pracowników.

Pomorska.pl

Więcej informacji z Włocławka znajdziesz na stronie www.wloclawek.pomorska.pl

Koniecznością koncentracji produkcji tłumaczy kierownictwo koncernu AkzoNobel plany przeniesienia z Włocławka do Pilawy całej produkcji farb dekoracyjnych. - Plan polega na rozbudowie fabryki w Pilawie, jednej z najnowocześniejszych wytwórni farb w Europie, a następnie przeniesieniu do niej produkcji z zakładu we Włocławku - tłumaczy Barbara Sołtysińska z Ciszewski Public Relations w Warszawie.

Firma Nobiles została założona w 1897 roku przez przedsiębiorców Kochanowicza i Sachnowskiego, rozpoczynających działalność w garażu przy ul. Łęgskiej pod nazwą "Towarzystwo Nobiles". Po II wojnie światowej fabryka weszła w skład Zjednoczenia Polifarbu Przedsiębiorstwa Farb i Lakierów w Gliwicach.
Powojenna historia Nobilesu to w dużej mierze historia polskiej motoryzacji. Produkowano tutaj lakiery które były wykorzystywane do pokrywania karoserii Syren i Warszaw, a także farby dla maszyn rolniczych, ciągników, wagonów, rowerów. W 1967 roku podjęta została decyzja o budowie nowego zakładu przy ul. Dunino wskiej, gdzie produkcję rozpoczęto w 1970 r. Od roku 1993 Nobiles kontynuował działalność jako spółka z o.o., w której udziały posiadali pracownicy. Zostały one wykupione przez Akzo Nobel w 1996 roku i od tego momentu Nobiles Sp. z o.o. jest osobą prawną posiadającą formę własności prywatnej ze stuprocentowym udziałem kapitału zagranicznego. 1 stycznia 2008 Akzo Nobel przejął firmę ICI, producenta farb i lakierów Dulux oraz Hammerite. W zakładzie we Włocławku pracuje 326 osób. Podjęte obecnie działania mają być krokiem do stworzenia Środkowo-Europejskiego centrum produkcji farb dekoracyjnych w Pilawie.

Likwidacja produkcji we Włocławku będzie następowała etapowo. Zarząd spółki zakłada całkowite zakończenie procesu przenoszenia produkcji w połowie roku 2011. Około 100 pracowników z ponad trzykrotnie większej załogi będzie mogło podjąć pracę w Pilawie. AkzoNobel obiecuje, że będzie wspierać wszystkich pracowników, których dotyczy ta sytuacja, oferując im. m.in. pomoc w przeprowadzce lub w znalezieniu nowej pracy.

Do sprawy wrócimy jutro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek
W dniu 23.10.2009 o 13:26, Janusz Naglik napisał:

Witam, spotkałem się z Dyrektor Urzędu Pracy p. Małgorzatą Izdebską Serdecznie pozdrawiamJanusz NaglikGeneral Manager Poland



Akurat spotykanie się z tą panią niewiele wróży dobrego; skończy się jak zwykle na gadkach, że bedziemy starali się robić wszystko ble ble ble a i tak nic z tego nie wyniknie
c
czesio
Tylko rewolucja może coś zmienić we Włocławku
o
on1
Myślę, że tak naprawdę nikt nie będzie zadowolony ze zniknięcia kolejnego kluczowego zakładów z mapy Włocławka.
Ten zakład dawał życie nie tylko tym, którzy w nim pracowali. Dzięki niemu żyli właściwie wszyscy. Teraz czeka nas bieda, przecież żeby żyć normalnie nie wystarczą tylko szkoły, zakłady usługowe czy sklepy. Jak słyszymy wiele zakładów przymierz się do zwolnień we Włocławku. Aby miasto funkcjonowało jest potrzebny przemysł i miejsca pracy. Jak widać nasze władze rozumieją to opacznie, do strefy, którą stworzyli przenoszą zakłady, które we Włocławku już funkcjonują i dają pracę zamiast przyciągać nowych inwestorów. Na wieść o zamknięciu Nobilesu nawet nie zaproponowano pomocy. Władze innych miast starają się zabezpieczyć, choć pomoc prawną, a jeśli nie to zajmują, choć zdanie w sprawie problemów nurtujących zarządzaną miejscowość. Ale jak zawsze władza działa we własnym interesie. Nasze miasto przez takie działanie stanie się pustynią, z której wszyscy wyemigrujemy, bo jak żyć bez "wody". Ale moim celem jest nie to żeby rozpisywać się na temat tego, co jest już przesądzone. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy biorą udział w negocjacjach z zarządem AKZO NOBEL. Z dumą patrzę jak mimo tych trudnych chwil, które nas spotkały sprawiają, że jesteśmy razem jak zawsze. Że w imię tych przepracowanych razem lat staramy się odejść z godnością. Mam nadzieję, że te lata, w których każdy z nas przykładał cegiełkę budując ten zakład, stając się jego historią nie pójdą w niepamięć. A osoby, które przyłożyły rękę do tego, że zapadły takie a nie inne decyzję stwierdzą, że było błędem zamykanie takiej fabryki. Fabryki, która przynosiła zyski, która posiadała znakomity zespół fachowców i która szczyciła się wieloletnią tradycją w produkcji farb. Jednak jak wszyscy wiedzą polityka wymaga ofiar.
~aniołek~
A i jeszcze to....Może znajdx sobie nowe hasło, bo tego używasz już na wszystkich portalach. Nudne, kiepskie i tandetne

Brawo ,brawo niech żyje i rozkwita Katolicko-Solidarnościowa Rzeczpospolita.
~aniołek~
Kortyzol, TY jesteś jak KRISS - czerwony sztandar Wam powiewa w głowie. Nie wszystko jest tylko czerwone i nie wszystko co prawicowe jest złe. Może bys tak wypośrodkował swoje poglądy?
k
kortyzol
Kiedy SOLIDARNOŚĆ urządzi jakiś festyn na ul. Zbiegniewskiej żeby się pochwalić osiągnięciami w obronie ludzi pracy?
a
angus
Czegoś nie rozumiem. To Akzo Nobel kupiło ICI w 2008 roku? A teraz jest likwidowane przez ICI.
Może mi to ktoś wyjaśnić.
k
kortyzol
Z tego co wiem do w kolejce ustawiła się Delecta, znowu zwalniają fizycznych a biura czubate od nierobów. Solidarność tez tam jest!
k
kortyzol
Brawo ,brawo niech żyje i rozkwita Katolicko-Solidarnościowa Rzeczpospolita.
J
Janusz Naglik
Witam,

w chwili obecnej jesteśmy na etapie prowadzenia rozmów z załogą. Jednym z elementów omawianych podczas rozmów jest program, mający na celu znalezienie pracy w regionie. Lista firm, które mogą zatrudnić naszych pracowników będzie zależała również od oczekiwań załogi względem nowej pracy. W związku z tym, że ostatnie zwolnienia odbędą się wraz z wygaszeniem produkcji w fabryce czyli za około półtora roku, negocjacje z innymi firmami, podobnie jak zwolnienia będą przebiegały etapowo. Właśnie dlatego trudno w tej chwili określić dokładną listę firm z regionu, z którymi prowadzone będą rozmowy.

W dniu dzisiejszym spotkałem się z Dyrektor Urzędu Pracy p. Małgorzatą Izdebską, która zobowiązała się do współorganizacji spotkania z potencjalnymi pracodawcami w regionie. Spotkanie odbędzie się po uzgodnieniu warunków porozumienia z załogą oraz po przedstawieniu szczegółowej oferty zatrudnienia pracowników AkzoNobel dla regionalnych firm.

Serdecznie pozdrawiam
Janusz Naglik

General Manager Poland
~mieszkaniec~
Nobiles. Kiedyś był to sztandarowy zaklad Włoclwka. Produkcja w ruchu ciągłym.Potem powstała spółka pracownicza która po jakimś czasie sprzedała zakład zagranicznej firmie i nagle wszyscy zgłupieli bo dostali kupę pieniędzy a nie pomyśleli co będzie w przyszłości. Taki zagraniczny koncern ma w d.... pracowników i Włocławek,myśli tylko o swoim interesie. A swoją drogą gdzie się podzieli działacze S,i innych niby ZZ.Przypuszczam że mają i będą mieli się całkiem dobrze.Gdzieś znów wypłyną,żeby załatwić posadki dla siebie i swoich ogonów.
d
desperato
W dniu 22.10.2009 o 12:29, Janusz Naglik napisał:

Witam,opracowany został specjalny program, polegający na negocjacjach z firmami w regionie, aby ułatwić znalezienie pracy zwolnionym pracownikom. Zdołaliśmy uzyskać z koncernu zgodę na wydanie dużych środków na programy osłonowe dla pracowników, np.: pracodawcom, którzy zatrudnią naszych pracowników zaoferujemy pokrycie części kosztów ich wynagrodzenia. Nawiążemy również współpracę z lokalnymi urzędami pracy, a także zamieścimy anonse prasowe, skierowane do potencjalnych pracodawców.Ponadto w fabryce w Pilawie powstanie około 100 nowych miejsc pracy, a kolejnych 30 w Warszawie. W ramach tworzonego przez firmę AkzoNobel programu osłonowego dla pracowników z Włocławka to właśnie im w pierwszej kolejności zaproponowane zostaną miejsca pracy w Pilawie.Serdecznie pozdrawiamJanusz NaglikGeneral Manager Poland



Panie Januszu prosze o więcej szczegółów, które firmy z regionu wchodzą w grę?
G
Gość
Niestety, ale we Włocławku nie ma już praktyznie większych zakładów. To miasto powoli staje się prowincjonalnym miasteczkiem. Co z tego, że jest Wzorcownia? A co z Anwilem (jego dni są chyba policzone), Drumetem czy Fajansem?
G
Gość
Wszystko sie zgadza, tylko ile osób podejmie tą pracę w Warszawie bądź Pilawie? Przecież to siie wiąże z ogromnymi zmianami w ich życiu, co z rodzinami, ci ludzie tutaj mieszkają, założyli rodziny. Nie ma takiej opcji że kazdego dnia bedą dojeżdzać tak daleko. Czy ktoś to w ogóle bierze pod uwagę? Myśle że nie bo górę biorą względy ekonomiczne i finansowe. Człowiek liczy się wtedy kiedy jest potrzebny do pracy i zrealizowania pewnych zamierzeń. Rynek pracy w Warszawie jest tak bogaty że pewnie te osoby które by chciały to dawno by tam podjęły pracę, ale zostały tu we Włocławku bo coś lub ktoś ich trzyma tutaj.
J
Janusz Naglik
Witam,

opracowany został specjalny program, polegający na negocjacjach z firmami w regionie, aby ułatwić znalezienie pracy zwolnionym pracownikom. Zdołaliśmy uzyskać z koncernu zgodę na wydanie dużych środków na programy osłonowe dla pracowników, np.: pracodawcom, którzy zatrudnią naszych pracowników zaoferujemy pokrycie części kosztów ich wynagrodzenia. Nawiążemy również współpracę z lokalnymi urzędami pracy, a także zamieścimy anonse prasowe, skierowane do potencjalnych pracodawców.

Ponadto w fabryce w Pilawie powstanie około 100 nowych miejsc pracy, a kolejnych 30 w Warszawie. W ramach tworzonego przez firmę AkzoNobel programu osłonowego dla pracowników z Włocławka to właśnie im w pierwszej kolejności zaproponowane zostaną miejsca pracy w Pilawie.

Serdecznie pozdrawiam

Janusz Naglik

General Manager Poland
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska