Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z mapy Włocławka zniknie fabryka farb "Nobiles"

BARBARA SZMEJTER
fot. sxc
Do połowy 2011 roku zakończy się produkcja farb we włocławskiej fabryce, działającej obecnie pod szyldem AkzoNobel. Zagrożony jest byt 326 pracowników.

Pomorska.pl

Więcej informacji z Włocławka znajdziesz na stronie www.wloclawek.pomorska.pl

Koniecznością koncentracji produkcji tłumaczy kierownictwo koncernu AkzoNobel plany przeniesienia z Włocławka do Pilawy całej produkcji farb dekoracyjnych. - Plan polega na rozbudowie fabryki w Pilawie, jednej z najnowocześniejszych wytwórni farb w Europie, a następnie przeniesieniu do niej produkcji z zakładu we Włocławku - tłumaczy Barbara Sołtysińska z Ciszewski Public Relations w Warszawie.

Firma Nobiles została założona w 1897 roku przez przedsiębiorców Kochanowicza i Sachnowskiego, rozpoczynających działalność w garażu przy ul. Łęgskiej pod nazwą "Towarzystwo Nobiles". Po II wojnie światowej fabryka weszła w skład Zjednoczenia Polifarbu Przedsiębiorstwa Farb i Lakierów w Gliwicach.
Powojenna historia Nobilesu to w dużej mierze historia polskiej motoryzacji. Produkowano tutaj lakiery które były wykorzystywane do pokrywania karoserii Syren i Warszaw, a także farby dla maszyn rolniczych, ciągników, wagonów, rowerów. W 1967 roku podjęta została decyzja o budowie nowego zakładu przy ul. Dunino wskiej, gdzie produkcję rozpoczęto w 1970 r. Od roku 1993 Nobiles kontynuował działalność jako spółka z o.o., w której udziały posiadali pracownicy. Zostały one wykupione przez Akzo Nobel w 1996 roku i od tego momentu Nobiles Sp. z o.o. jest osobą prawną posiadającą formę własności prywatnej ze stuprocentowym udziałem kapitału zagranicznego. 1 stycznia 2008 Akzo Nobel przejął firmę ICI, producenta farb i lakierów Dulux oraz Hammerite. W zakładzie we Włocławku pracuje 326 osób. Podjęte obecnie działania mają być krokiem do stworzenia Środkowo-Europejskiego centrum produkcji farb dekoracyjnych w Pilawie.

Likwidacja produkcji we Włocławku będzie następowała etapowo. Zarząd spółki zakłada całkowite zakończenie procesu przenoszenia produkcji w połowie roku 2011. Około 100 pracowników z ponad trzykrotnie większej załogi będzie mogło podjąć pracę w Pilawie. AkzoNobel obiecuje, że będzie wspierać wszystkich pracowników, których dotyczy ta sytuacja, oferując im. m.in. pomoc w przeprowadzce lub w znalezieniu nowej pracy.

Do sprawy wrócimy jutro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska