Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z powodu koronawirusa MEN ogranicza działalność specjalnych ośrodków dla dzieci niepełnosprawnych

(ea)
Decyzją MEN zostają zawieszone m.in. zajęcia dydaktyczne w szkołach w szpitalach
Decyzją MEN zostają zawieszone m.in. zajęcia dydaktyczne w szkołach w szpitalach Fot. Tomasz Hołod / Zdjęcie ilustracyjne
Od poniedziałku z powodu zagrożenia koronawirusem MEN ogranicza działalność specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, w których uczą się dzieci niepełnosprawne. Rodzice będą mieć prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

"Od 6 do 10 kwietnia 2020 r. zostanie ograniczona działalność następujących jednostek systemu oświaty: specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz szkół specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii "- poinformowało MEN w wydanym w piątek specjalnym komunikacie. Minister edukacji podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Zasiłek dla rodziców

MEN ogranicza również działalność specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych. Wyjaśnia, że większość tych placówek zawiesiło zajęcia już wcześniej za zgodą organów prowadzących.

Jednocześnie rodzice dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzice dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, które nie będą uczęszczały do przedszkola, szkoły czy innej placówki z powodu epidemii COViD-19 mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje również osobie sprawującej osobistą opiekę nad dorosłą osobą niepełnosprawną, która nie uczęszcza do szkoły czy ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego z powodu epidemii COVID-19.

Warto podkreślić, że od początku zawieszenia zajęć dydaktycznych w placówkach oświatowych, czyli od 12 marca 2020 ośrodki te apelowały, aby i one zostały objęte tą decyzją. Argumentowano, że dzieci niepełnosprawne są szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem. MEN tłumaczyło wówczas, że nie chce przerywać rehabilitacji dzieci.

W województwie kujawsko-pomorskim ośrodki takie działają m.in. w Bydgoszczy. To SOSW nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a oraz SOSW dla nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej. Zajęcia zostały w nich zawieszone decyzją marszałka województwa.

Na odległość i zdalnie

Ograniczenia obejmą także przedszkola i szkoły specjalne w jednostkach leczniczych m.in. w szpitalach. Jak wyjaśnia MEN, nie jest możliwe prowadzenie w nich działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej m.in. z powodu wprowadzenia zakazu odwiedzin w szpitalach czy objęcia szpitala kwarantanną.

Działalność mają też ograniczyć szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Ośrodku będą dalej zapewniać opiekę i wychowanie, ale szkoły zobowiązane są do prowadzenia zajęć na odległość.

Ograniczeniu też ulegnie praca poradni psychologiczno-pedagogicznych. Mają one realizować swoje zadania np. zdalnie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska