Już ponad trzy czwarte młodzieży z ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych ma za sobą doświadczenie w pracy zarobkowej - wynika z badania CBOS "Młodzież 2010".
Z kolei przeciętny polski student w trakcie studiów licencjackich przeznacza na naukę i pracę ok. 50 godz. tygodniowo, zaś na poziomie studiów magisterskich tylko 3 godz. więcej - wynika z raportu międzynarodowego projektu badawczego The Eurostudent.
Przeczytaj: Legalna praca w Niemczech. Jak jej szukać, kogo potrzebują i ile można zarobić?
Dorota Jamroziak podczas studiów na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika wyjeżdżała na wakacje do pracy. - Byłam we Francji na winobraniu, w Niemczech pracowałam w restauracji.
Czy to pomogło jej zdobyć etat po studiach? - Nie bezpośrednio, bo nie były to zajęcia związane z moim wykształceniem. Ale praca z ludźmi pochodzącymi z różnych zakątków świata uczy otwartości, większej pewności siebie, podejmowania wyzwań - wymienia Dorota Jamroziak. - No i można podszlifować język.Wyjaśnia, że te doświadczenia sprawiły, że bez trudu odnalazła się w międzynarodowej korporacji, w której dziś pracuje.
Przeczytaj: Narybek dla przedsiębiorców: Studenci, którzy sprawnie godzą naukę i pracę
- Na całym świecie ucząca się młodzież pracuje, po pierwsze aby zarobić własne pieniądze, a po drugie by pozyskać wiedzę, nabyć nowe umiejętności oraz tak cenne pierwsze doświadczenie zawodowe - mówi Fiona Harvey z Instytutu CIMA zajmującego się kształceniem profesjonalistów finansowych. - Dobrym rozwiązaniem dla młodych jest krótkoterminowa praca podczas wakacji. A tym, powyżej 18. roku życia polecam programy praktyk zagranicznych, dzięki którym można nie tylko
zarobić ale nawiązać ciekawe znajomości i poznać kultury innych krajów.
