Za niesegregowanie śmieci i brak opłaty można dostać mandat!

OPRAC.: JM
Sławomir Kowalski
W piątek weszły w życie zmiany związane z przepisami dotyczącymi gospodarowania odpadami. Zgodnie z nimi, nawet do 500 złotych mandatu może grozić osobom, które nie opłacą odbioru odpadów albo nie będą ich segregowały.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, wynika że niedopełnienie poniższych obowiązków przez właścicieli nieruchomości, jest zagrożone karą. Nowe przepisy przewidują, że strażnik miejski (gminy), może nałożyć mandat do wysokości 500 zł na osobą, która nie wykonuje poniższych obowiązków:

  • nie wykonuje obowiązków dotyczących zapewnienia utrzymania czystości i porządku (niewyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, brak przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, niezbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów);
  • brak realizacji innych obowiązków określonych w regulaminie czystości i porządku;
  • niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami;
  • wbrew złożonej deklaracji, nieposiadanie kompostownika przydomowego lub niekompostowanie w nim bioodpadów.

Toruński magistrat przypomina, że od 7 stycznia tego roku w mieście obowiązuje nowy regulamin utrzymania czystości i porządku. - Podkreśla on obowiązek selektywnej zbiórki odpadów dla wszystkich właścicieli nieruchomości. W połączeniu z nową uchwałą Rady Miasta w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty i zwolnień z opłat - wdrożony zostanie w pełni zakaz nieselektywnego gromadzenia odpadów. Uchwała ta będzie przedmiotem obrad Rady na najbliższej sesji w dniu 10 września 2020 r., a początek jej obowiązywania planowany jest na styczeń 2021 roku – informuje Urząd Miasta Torunia.

Jak informuje UMT, w Toruniu selektywnej zbiórki odpadów nie deklaruje ok. 7 proc. gospodarstw domowych. Wśród domów jednorodzinnych odsetek niesegregujących to ok. 12 proc., natomiast w zabudowie wielorodzinnej ok. 6 proc. Selektywną zbiórkę odpadów kontroluje przede wszystkim firma odbierająca odpady. Jeśli stwierdzi niewłaściwą selekcję, będzie zobowiązana zawiadomić Gminę. Następnie, po otrzymaniu zawiadomienia, Urząd Miasta będzie wszczynał postępowanie, by ustalić czy faktycznie doszło do złamania zasad selektywnej zbiórki i są przesłanki do nałożenia wyższej opłaty.

- Podkreślić trzeba, że niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów dotyczy tych właścicieli nieruchomości, którzy nie chcą selektywnie zbierać odpadów i np. notorycznie w pojemnikach na odpady zmieszane umieszczają odpady, które powinny być gromadzone selektywnie w pojemnikach na papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz odpady ulegające biodegradacji. Nie dotyczy to natomiast sytuacji, kiedy w wyniku pomyłki o charakterze incydentalnym, dany odpad zostanie zdeponowany do nieodpowiedniego pojemnika – zaznacza toruński magistrat.

3 polskie organizacje na czarnej liście Facebooka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie