Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za wypalanie traw można nawet stracić unijne dopłaty

pak
W marcu i kwietniu strażacy rokrocznie wyjeżdżają do kilkudziesięciu pożarów traw, związanych z wypalaniem nieużytków. Służby apelują o zaprzestanie procederu
W marcu i kwietniu strażacy rokrocznie wyjeżdżają do kilkudziesięciu pożarów traw, związanych z wypalaniem nieużytków. Służby apelują o zaprzestanie procederu Paweł Kędzia
Strażacy walczą z nielegalnym procederem wypalania traw. W regionie rokrocznie wyjeżdżają do kilkudziesięciu podobnych pożarów.

- Przełom zimy i wiosny to okres, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych - przyznaje bryg. Piotr Rutkowski, zastępca komendanta PSP w Brodnicy. - Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. W okresie marca i kwietnia przypada największa liczba tego typu zdarzeń.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Często wyjeżdżają

W ostatnich latach w powiecie brodnickim strażacy wyjeżdżają kilkadziesiąt razy do zdarzeń związanych z pożarami traw: 45 pożarów w 2014 r., 48 w 2015 r., 34 w ubiegłym roku.

- Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Szybki bieg to prawie 20 km/h, a szybka jazda na rowerze to około 30 km/h - mówi obrazowo bryg. Piotr Rutkowski.

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga wiatr. W przypadku dużej prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania.

Kilka lat temu doszło do tragicznego pożaru w podbrodnickich Góralach, gdzie zginął mężczyzna.

Grzywna za wypalenie

Strażacy zwracają uwagę, że wypalanie traw jest karalne, a grzywny mogą wynosić od 20 do 5000 złotych.

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie.

Naruszenie zasad określonych w akcie wykonawczym do ustawy tj. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 7 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze, między innymi poprzez wypalanie areałów rolnych skutkować będzie ograniczeniem lub cofnięciem tej formy pomocy finansowej.

Na potrzeby akcji „Stop pożarom traw” działa strona stoppozaromtraw.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska