https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabiegi laserowe trwale korygują wadę wzroku

oprac. HAS
Przygotowanie pacjenta do laserowej korekcji wzroku
Przygotowanie pacjenta do laserowej korekcji wzroku nadesłane
Po operacji nie trzeba już zakładać okularów lub soczewek kontaktowych, by prowadzić samochód, oglądać telewizję czy uprawiać sport. Można też bez ograniczeń pracować w zawodach, wymagających doskonałej ostrości wzroku.

Według różnych badań w Polsce, od 40 do 50 proc. młodzieży kończącej licea, dotkniętych jest wadą wzroku. Głównie jest to krótkowzroczność. Wady wzroku wymagają noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, które nie zawsze są w stanie zapewnić dobre widzenie. Noszenie soczewek kontaktowych wiąże się z pewną uciążliwością i niewielkim, ale istotnym ryzykiem powikłań.

Niebieskoocy częściej odwiedzają okulistów

Osoby cierpiące na wady wzroku łatwo męczą się przy czytaniu i pisaniu, mają z tego powodu bóle głowy, często narzekają na zmęczenie. Wady wzroku ograniczają również możliwości w wyborze zawodu i pracy, nie pozwalają na pracę w policji, wojsku, straży pożarnej, na wysokościach, czy przy maszynach w ruchu. Przy wadach wzroku wykonywanie nawet zwykłej pracy biurowej bywa utrudnione.

Z powodu napotykanych w życiu trudności osoby takie często popadają w kompleksy, mają poczucie mniejszej wartości, pogarsza się ich jakość życia.

Od ponad 20 lat okuliści mogą korygować wady wzroku za pomocą operacji laserowych. Początkowo były to operacje powierzchowne - laser działa na przygotowaną powierzchnię oka, zmieniając jej kształt.

Przed dwudziestoma laty grecki chirurg okulista Ioannis Pallikaris przeprowadził pierwszą operację metodą LASIK, w czasie której wykonuje się klapkę z powierzchownych warstw rogówki. Laser działa na głębsze warstwy, a klapka, która jest przykładana na koniec powoduje, że pacjent prawie nie odczuwa dolegliwości po zabiegu.

Są w Polsce ośrodki laserowej korekcji wzroku, które na wyposażeniu mają najszybszy z dostępnych i najbardziej precyzyjny laser Amaris 750 S. To najnowsze urządzenie, o niezwykłej szybkości działania, pozwala na skorygowanie 1 dioptrii w czasie 1,5 sekundy. Unikalny 6-wymiarowy system śledzenia ruchów gałki ocznej podczas zabiegu zapewnia bardzo wysoką precyzję działania.

Lasery Amaris, jako jedyne, umożliwiają wykonanie korekcji laserowej bez uprzedniego usuwania nabłonka rogówki (technologia TransPRK). W przypadku tej procedury cały zabieg jest wykonywany jednoetapowo z wykorzystaniem lasera. Nie ma potrzeby dotykania oka jakimkolwiek narzędziem, przez co procedura usunięcia nabłonka jest bezpieczniejsza i szybsza, a ryzyko odwodnienia zrębu rogówki mniejsze. Istotny jest fakt, że nabłonek jest usuwany na mniejszym obszarze niż w przypadku zabiegu PRK, co powoduje szybsze gojenie i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Inną, ważną zaletą jest możliwość wykonania procedury u pacjentów z nieregularnościami powierzchni zrębu rogówki, np. gdy istnieje konieczność poprawienia wyniku po wcześniejszej laserowej korekcji wzroku. U tych pacjentów usunięcie nabłonka może być trudne, a precyzyjna laserowa korekcja odsłoniętej nieregularnej powierzchni zrębu wręcz niemożliwa.

Podsumowując: zaletą procedury TransPRK jest to, że:
- cały zabieg jest wykonywany jednoetapowo, nie ma potrzeby dotykania oka jakimkolwiek narzędziem, przez co procedura usunięcia nabłonka jest bezpieczniejsza i szybsza, a ryzyko odwodnienia zrębu rogówki mniejsze,
- nabłonek jest usuwany na mniejszym obszarze niż w przypadku zabiegu PRK, co powoduje szybsze gojenie i zmniejszenie dolegliwości bólowych,
- kolejną ważną zaletą jest możliwość wykonania procedury u pacjentów z nieregularnościami powierzchni zrębu rogówki, np. gdy istnieje konieczność poprawienia wyniku po wcześniejszej laserowej korekcji wzroku.

Na świecie zabiegi laserowej korekcji wady wzroku, mimo że wiążą się z niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, cieszą się bardzo dużą popularnością. Np. w jednym z tokijskich ośrodków wykonuje się 4 000 zabiegów tygodniowo.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adrian

Zabiegi laserowej korekcji faktycznie można wykonywać dopiero po osiągnięciu konkretnego wieku, ale jest to 21 r.ż., ponieważ wtedy organizm się nie rozwija, a wada teoretycznie nie postępuje (to również jest warunek konieczny, przez ostatnie pół roku nasza wada nie może się pogłębiać - info od mojego lekarza prowadzącego - Jerzego Michnowskiego z Białegostoku). Ja miałem -5,00 w obu oczach, a zabieg Lentivu sprawił, że mam -0,25 i wada nie rośnie od 2 lat :) Jestem mega szczęśliwy!

c
choina

Ja zastanawiam się nad tym, czy mojej babci nie wysłać do Czech na leczenie zaćmy. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy szpital w Polsce, w którym byliśmy zapisani na NFZ, trafi kontrakt z Funduszem, a my trafiamy na sam koniec kolejki do innej placówki… Nikt nie ma czasu tyle czekać. Wtedy warto pojechać chociażby do kliniki PROVISUS w czeskim Cieszynie, gdzie operacje wykonują od ręki. I w ceie są m.in. leki osłonowe, polska opieka medyczna, wizyty kontrilne już w kraju itp.

 

M
Monique35

Podobno zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonuje sie dopiero po osiągnięciu pewnego wieku. Nie chce zmyślać, ale to chyba było po 35 r.ż. I chyba również musi być większa wada. Myslę, że sam zabieg moze znacznie ułatwić życie osobm z duza wadą, ale pewnie do najtańszych nie należy.

O
Olaa55

Nowoczesne metody pojawiają się z roku na rok. Ostatnio czytałam o nowej metodzie, takiej jak Lentivu. Na razie wykonują ją tylko w klinikach Optegra w kliku miastach. Zabieg ma trwać tylko 24 sekundy, a efekt widoczny jest od razu. Po całym zabiegu ma się odczuwać tylko lekki dyskomfort. Ciekawy zabieg.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska