Sukces śląskich lekarzy. Przywrócili wzrok niewidomemu mężczyźnie
Ogromny sukces lekarzy ze Śląska. Zespół pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały, kierownika Katedry i Oddziały Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu przywrócił wzrok niewidomemu mężczyźnie.
Gdańszczanin, Adam Góra przed kilkoma laty uległ feralnemu wypadkowi. Mężczyzna żrącym płynem poparzył sobie oczy, przez co stracił wzrok. Z powodu braku refundacji i wykonywania tego typu procedur w Polsce mężczyzna leczył się za granicą, jednak w pełni wzrok odzyskał dopiero po operacji w Zabrzu.
Śląscy lekarze wszczepili Adamowi Górze keratoprotezy, czyli sztuczne rogówki. Dodatkowo, z lewego oka mężczyzny usunęli zaćmę. To sprawiło, że mężczyzna znów widzi. - Obecnie pan Adam widzi bardzo dobrze zarówno na odległość jak i do czytania - mówi prof. Edward Wylęgała, który był mózgiem całej operacji.
Zabieg wykonany przez śląskich lekarzy nie tylko ponownie uczynił Adama Górę widzącym. Jest on również pierwszym pacjentem w Polsce, który posiada dwie sztuczne rogówki. Mężczyźnie wszczepiono keratoprotezy typu Boston.
Zabiegi wszczepiania sztucznych rogówek w Polsce od dziesięciu lat
Jak mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski z Katedry i Oddziału Klinicznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, zabiegi wszczepienia sztucznych rogówek w Polsce przeprowadza się od 2011 roku. Przez osiem lat były to jednak operacje, których nie refundował Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Pierwsze zabiegi przeprowadziliśmy już w 2011 roku. Od połowy 2019 roku procedura ta jest w pełni refundowana przez NFZ - wyjaśnia dr hab. Dariusz Dobrowolski, który dodaje, że pierwsze sztuczne rogówki do Polski dotarły jako darowizna od amerykańskich lekarzy.
Obecnie w Polsce zabiegi wszczepienia sztucznych rogówek przeprowadza się tylko i wyłącznie na Śląsku, w Zabrzu. Stoją za tym specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nie przeocz
- Keratoprotezy stosuje się u pacjentów po oparzeniach, z obuoczną ślepotą, a także we wrodzonych wadach rogówki lub gdy kilka kolejnych klasycznych zabiegów nie przynosi rezultatu. Niewidzący odzyskują wzrok, mogą normalnie żyć i funkcjonować - mówi prof. Edward Wylęgała.
Keratoproteza jest montowana w tkance rogówkowej. Jest wykonana z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych, co pozwala ominąć problemy związane z utrzymaniem przezroczystości klasycznego przeszczepu rogówki od zmarłego dawcy.
- To niezmiernie satysfakcjonujący zabieg. Szczęście pacjentów, którzy wychodzą ze świata ciemności, to niesamowite przeżycie także dla nas - podkreśla kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. Obecnie na zabieg wszczepienia keratoprotezy w Polsce czeka około sześćdziesięciu pacjentów.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
