https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca 28.09.2015. Jak oglądać? [SuperKsiężyc, Krwawy Księżyc]

DZ, MZ
W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy mogli obserwować na niebie nietypowe zjawisko astronomiczne - zaćmienie superksiężyca.

Już ponad 156 tys. użytkowników Facebooka deklaruje, że w niedzielę nie zaśnie. Wszystko przez zapowiadane całkowite zaćmienie Księżyca.

Świadkami całkowitego za-ćmienia Księżyca będziemy w nocy z niedzieli na poniedziałek, między godz. 2.11 a 3.24. Emocje budzi fakt, że nasz satelita będzie nie tylko bardzo blisko Ziemi, ale też zyska czerwony kolor. O wytłumaczenie źródła tego zjawiska zapytaliśmy specjalistę.

- Kolor czerwony Księżyca bierze się z rozpraszania światła, które składa się z wielu barw. Ponieważ barwa niebieska rozpraszana jest przez atmosferę Ziemi najbardziej, do Księżyca dociera więcej światła czerwonego. Podobne czerwone zabarwienie tarczy słonecznej obserwujemy przed zachodem naszej gwiazdy - wyjaśnia prof. dr hab. Krzysztof Murawski, kierownik Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS.

Na czym polega ten fenomen? - Zaćmienie Księżyca polega na tym, że Księżyc chowa się w cieniu Ziemi, więc światło słoneczne nie dociera bezpośrednio na powierzchnię Księżyca - mówi prof. Murawski. Na zaćmienie już czekają internauci. - Piękne zjawisko, o którym warto wiedzieć - napisał jeden z nich. Inny komentuje: - Specjalnie biorę w poniedziałek wolne. Temu zainteresowaniu nie dziwi się naukowiec. - Pojawienie się Księżyca na nocnym niebie wzbudza w nas emocje - mówi prof. Murawski. - Przed wiekami nasi przodkowie wyruszali w tym czasie na polowania. Jasny Księżyc był im bardzo pomocny, oświetlając chociażby drogę. Zaćmienie zacznie się w środku nocy. Warto poświęcić na to wydarzenie trochę snu, bo kolejny raz czerwony superksiężyc zobaczymy za 28 lat.

Jak najlepiej obserwować zaćmienie? O której godzinie zjawisko to będzie wyglądało najbardziej spektakularnie? Czy czeka nas domniemany koniec świata? Na te pytania odpowie w materiale wideo Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wiki
Nie, krwawy księżyc będzie jeszcze w tym roku. Superksiezyc będzie dopiero za 18 kag
J
Julka
Melduję czerwony księżyc!
G
Gość
Jest czerwonawy. Widoczny w 40%
M
Majka
Księżyc widoczny,biały:/
P
Puk

Księżyc ulegnie 100% zaćmieniu dokładnie o godzinie 04:47:07. Następne zaćmienie za 18 lat.

D
Dymka
Z tego co ja wiem całkowite zaćmienie księżyca będzie widoczne od 2:47. O 5:30 widać już tylko zaćmienie częściowe.
m
miłośnik astronomii

Z tego co ja wiem to obserwację zaćmienia można zacząć o 3:00 zakończyć o 5:30.Całkowite zaćmienie ok. 4:45.

Następna taka okazja w 2033 r czyli za 18 lat !

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska