https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zacni obywatele, artysta i ich dzieło

Bogumił Drogorób
Pomnik Anny Wazówny powstał w pracowni  grudziądzkiego artysty Ryszarda Kaczora.  Stanął przez pałacem starościny brodnickiej.
Pomnik Anny Wazówny powstał w pracowni grudziądzkiego artysty Ryszarda Kaczora. Stanął przez pałacem starościny brodnickiej. Bogumił Drogorób
Kończy się Rok Anny Wazówny, ogłoszony w 380 rocznicę śmierci szwedzkiej królewny, siostry Zygmunta III Wazy, starościny brodnickiej. Jutro finał obchodów oraz uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

     Zaczęło się
     dość niefortunnie
     
- władze samorządowe powiatu brodnickiego, podczas specjalnej sesji, przypominając, że w tym roku mija 380 rocznica śmierci starościny brodnickiej, ogłosiły go Rokiem Anny Wazówny. Władze miasta dowiedziały się o tym z relacji prasowych. W programie obchodów położono nacisk na sesje popularno-naukowe, spotkania w szkołach, imprezy w Pałacu Anny Wazówny.
     Wówczas to burmistrz Wacław Derlicki poprosił do siebie brodnickich przedsiębiorców, którzy podjęli jego inicjatywę budowy pomnika. Stając się jedynymi sponsorami tego przedsięwzięcia wybrali z dwóch projektów złożonych przez Ryszarda Kaczora z Grudziądza i Kubę Matejkowskiego z Płowęża - artystów rzeźbiarzy - propozycję rzeźbiarza z Grudziądza.
     W pewnym momencie
     zanosiło się na dwie uroczystości
     
- powiatową i miejską. Dobro wspólne jednak zwyciężyło - ustalono wspólny program zakończenia obchodów Roku Anny Wazówny łącząc go dorocznym Narodowym Świętem Niepodległości.
     Mówiąc o zasługach Ryszarda Kaczora, którego dzieło już brodniczanie mogą podziwiać, trzeba wspomnieć także
     o darczyńcach
     
Dzięki ich zaangażowaniu finansowemu pomnik powstał. Ich nazwiska znalazły się także na cokole pomnika - Renaty i Wojciecha Rocławskich, Hanny i Zbigniewa Socha, Danuty i Janusza Wiesiołek, Stefanii i Stanisława Wiśniewskich, Barbary i Wojciecha Wojenkowskich oraz Wacława Derlickiego.
     Oni też,
     w towarzystwie ambasadora Królestwa Szwecji
     
w Polsce dokonają uroczystego odsłonięcia pomnika.
     Także w czwartek, o godz. 13.45 w Pałacu Annyówny, rozpoczną się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W okolicznościowym koncercie usłyszymy filharmoników bydgoskich. Natomiast msza św. za Ojczyznę odprawiona zostanie w kościele farnym, 13 listopada o godz. 12.15.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska