
Po tych zapowiedziach część mieszkańców, którzy mają groby bliskich na cmentarzu przy ul. Wiślanej, zlikwidowało ławeczki przy grobach, ale nie wszyscy.
Właśnie skontaktowała się z nami Czytelniczka, która ostatnio odwiedziła grób męża.
- Pojechałam na cmentarz, żeby uporządkować grób, zapalić znicz i zobaczyłam, że przy grobie nie ma ławeczki. Zamówiłam ją razem z nagrobkiem, żeby mieć gdzie usiąść - mówi kobieta. - Mieszkam na drugim końcu miasta, na Okolu. Mam ponad 70 lat. Jestem po operacji i dojazd na Wiślaną to dla mnie bardzo duży wysiłek. Ale tym razem nie tylko nie mogłam usiąść i odpocząć, ale też posprzątać na grobie, bo ławeczki już nie było. A właśnie w ławeczce miałam skrzynkę, a w niej wszystkie narzędzia. Nawet znicza nie zapaliłam, bo zapalniczka też była w tej skrzyneczce.

Seniorka twierdzi, że czytała nasz poprzedni artykuł i stąd wiedziała o naklejkach na grobach i o tym, że zarządca cmentarza ma zamiar zlikwidować te ławeczki, ale...
- Nie sądziłam, że to nastąpi. - mówi nasza Czytelniczka. - Miałam nadzieję, że zarządca jednak zmieni zdanie. Na groby bliskich przyjeżdżają głównie starsi ludzie, którzy chcą gdzieś usiąść, odpocząć. Nie wiem, komu te ławeczki przeszkadzały, przecież są na wielu cmentarzach. Tymczasem ławki, które znajdują się w alejkach, nie nadają się do użytku, bo są zniszczone.

Jak widać temat wciąż budzi duże emocje wśród bydgoszczan. Telefonów w tej sprawie otrzymaliśmy zresztą więcej.
- Skoro tak te ławeczki przeszkadzają, to może niech miasto zadba, aby na nekropolii przy Wiślanej pojawiło się więcej ławek, bo na cmentarz chodzą głównie seniorzy - zaznacza nasz Czytelnik z Kapuścisk.
Ratusz tłumaczy, że zgodnie z paragrafem 13 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. 2008, nr 48, poz. 284) „przejścia pomiędzy grobami mogą być zagospodarowane wyłącznie za zgodą zarządcy cmentarza oraz na warunkach przez niego określonych”.

Ponadto przypomina, że uchwała Rady Miasta Bydgoszczy (nr LVII/1264/18) z 28 marca 2018 r. w sprawie przyjęcia regulaminu z korzystania z cmentarzy komunalnych w Bydgoszczy mówi: „§13 ust. 3 Zagospodarowanie otoczenia grobu utrudniające przejazdy i przejścia pomiędzy grobami będą usuwane przez zarządcę cmentarzy bez informowania dysponenta grobu o zaistniałym fakcie. Dysponentowi grobu nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze z tego tytułu”.