Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

W poniedziałek (12 grudnia) rozpoczęły w się w województwie kujawsko-pomorskim uroczystości upamiętniające 41 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego. W złożeniu kwiatów pod pomnikiem przy kościele św. Andrzeja Boboli wziął udział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono odznaczenia państwowe.
W KPUW odbyła się także promocja książki „Stan wojenny po czterdziestu latach. Nowe spojrzenie” pod redakcją W. Polaka, S. Galij-Skarbińskiej i M. Damazyna. Książka to pokłosie ubiegłorocznej konferencji naukowej pod tym samym tytułem, która odbyła się w siedzibie bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Współorganizowało ją Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Tego samego dnia wieczorem złożono kwiaty i zapalenie znicze pod tablicą upamiętniającą patriotyczną demonstrację z 1 i 3 maja 1982 r. w obronie wolności i „Solidarności” przy Kościele Akademickim na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
W wtorek (13.12) przy Zakładzie Karnym w Potulicach zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą działaczom „Solidarności” i innych organizacji niezależnych internowanym i więzionym przez władze PRL w Potulicach po wprowadzeniu stanu wojennego. W Złejwsi Wielkiej zaplanowano mszę św. w intencji ofiar stanu wojennego oraz Zaduszki Chłopskie - w kościele pw. Św. Stanisława Kostki przy ul. Jasnej. W Toruniu zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk rolników NSZZ RI „Solidarność” w budynku toruńskiej cukrowni przy ul. Kraszewskiego.
Rocznice upamiętniają też Włocławek, Chełmno i Chełmża.