Pierwszym i niezwykle ważnym krokiem w założeniu własnej firmy jest opracowanie biznesplanu. Musi on zawierać cele i założenia działalności, koszt jej rozpoczęcia i prowadzenia oraz oczekiwane dochody. Kolejny krok to rejestracja firmy w wydziale działalności gospodarczej urzędu miasta lub gminy. W tym celu trzeba wypełnić wniosek zgłoszeniowy i dokonać opłaty skarbowej.
Następnie, z potwierdzeniem z gminy trzeba udać się do urzędu statystycznego. Tam zostanie nadany firmie REGON, który jest niezbędny m.in. przy otwieraniu rachunków bankowych oraz wypełnianiu dokumentów podatkowych, celnych i ubezpieczeniowych.
Rozpoczynający działalność gospodarczą musi się także zgłosić do ZUS oraz wypełnić zgłoszenie identyfikacyjne NIP w urzędzie skarbowym. Podmioty gospodarcze mają również obowiązek posiadania bankowego konta.
Ponadto absolwenci, którzy rozpoczną działalność gospodarczą mogą złożyć do ZUS wniosek o roczne zwolnienie z obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie emerytalne. Owe 12 miesięcy biegnie od dnia rozpoczęcia działalności. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że korzystając z tej ulgi, także przez rok, nie należy się do żadnego otwartego funduszu emerytalnego, a więc nie odkłada się na przyszłą emeryturę. Z ulgi będą mogli korzystać przedsiębiorczy absolwenci, którzy podejmą działalność gospodarczą do 31 grudnia 2005 r.
