Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Górznie. To rozpoczęło współpracę ze społecznikami z gminy Golub-Dobrzyń. Dzięki niej powstaną w gminie trzy przedszkola.
Najpierw Sokołowo
To, że ważnym ogniwem edukacji dziecka jest przedszkole nie podlega dyskusji. Jednak jeszcze kilka lat temu gminne samorządy likwidowały placówki przedszkolne, bo te były dla nich zbyt kosztowne. Na szczęście sytuacja zaczyna się zmieniać. Za unijne pieniądze realizowane są programy, dzięki którym rozwijane są różne formy edukacji przedszkolnej.
W gminie Golub-Dobrzyń działa już przedszkole, które w ramach unijnego projektu prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sokołowo. To ściśle współpracuje z Federacją Inicjatyw Oświatowych z Warszawy, która ma przede wszystkim wspierać rozwój szkół i przedszkoli na wsiach. Federacja jest administratorem projektu "Małe Przedszkole w Każdej Wsi", wdrażanego przez MEN, a finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki niemu w województwie kujawsko-pomorskim powstało już 12 przedszkoli, we wrześniu ruszą jeszcze dwa. Pierwsze było oczywiście w Sokołowie.
Teraz Nowogród, Lisewo i Węgiersk
Teraz powstaje kolejnych 30 przedszkoli. Tworzy je Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Górznie. Trzy z założonych przez nie przedszkoli działają już w gminie Golub-Dobrzyń.
- Pomysł wyszedł od dyrektor szkoły w Węgiersku, Urszuli Arentowicz, która uczestniczyła w jednym ze szkoleń i dowiedziała się, że możemy wziąć udział w tym projekcie - mówi Małgorzata Krauze z przedszkola w Nowogrodzie. - Pomogli też dyrektorzy szkół z Nowogrodu i Lisewa oraz golubsko-dobrzyński Urząd Gminy. Dzięki tej współpracy uczestniczymy w programie, a 39 dzieci może już korzystać z możliwości uczęszczania do przedszkola.
Dzieci chodzą do przedszkola od poniedziałku do piątku, na pięć godzin dziennie. Tam czekają na nie wychowawczynie, któe zanim rozpoczęły pracę uczestniczyły w szkoleniu, które zorganizowało stowarzyszenie. To nauczycielki ze szkół, w których zlokalizowano przedszkola.
Naprawdę warto
Stowarzyszeniom opłaci się uczestniczyć w projekcie, gdyż daje on wymierne korzyści. Każda z placówek została wyposażona w książki i zabawki edukacyjne. Będzie też wyposażanie w konieczny do funkcjonowania sprzęt. Każda zyska w ten sposób 20 tysięcy złotych. Z projektu, do końca marca, będą opłacane wychowawczynie. Później finansowanie przedszkola przejmie gminny samorząd.
- Celem programu jest propagowanie form edukacji przedszkolnej, wśród 3-5-letnich maluchów ze środowisk wiejskich - mówi Aleksandra Dulczewska z Nowogrodu. - Do najpilniejszych potrzeb zaliczamy umożliwienie dzieciom równego startu do edukacji szkolnej. Dlatego ważne jest przygotowanie przyjaznego miejsca i opracowanie atrakcyjnego programu, dostosowanego do potrzeb dzieci i odnoszącego się do ich rzeczywistości.