Tego do tej pory w Toruniu nie było. Nic więc dziwnego, że nowatorski program promocji zdrowia, finansowany przez gminę, już teraz cieszy się dużą popularnością. W tej chwili biorą w nim udział 93 osoby, ale chętni nadal mogą się zapisywać. A warto.
Sala do ćwieczeń w przychodni
Program jest realizowany przez Miejską Przychodnię Specjalistyczną. Osoby biorące w nim udział mogą skorzystać z porad dietetyczki, pedagoga promocji zdrowia i psychologa. U uczestników zostaną wykonane pomiary ciśnienia tętniczego krwi, tkanki tłuszczowej i BMI.
Osoby chętne wezmą udział w zajęciach relaksacyjnych prowadzonych przez instruktora rekreacji ruchowej i ćwiczeń psychofizycznych. Ćwiczenia odbywać się będą w odpowiednio wyposażonej sali z użyciem specjalistycznego sprzętu. W czterotygodniowym bloku programowym znajdą się: ćwiczenia z piłkami Fit Ball, piłeczkami aromatycznymi i do masażu, ćwiczenia rozciągające, oddechowe, rozluźniające, elementy jogi, masaże itp.
- W tej chwili kończymy budowę sali do ćwiczeń - tłumaczy Ewa Kędzierska, pedagog promocji zdrowia i instruktor rekreacji ruchowej i ćwiczeń psychofizycznych. - Po otwarciu sali , a myślę że nastąpi to w przyszłym tygodniu, zaczniemy ćwiczyć z uczestnikami programu. Na razie uczestnicy korzystają z porad i pomiarów: ciśnienia krwi, BMI i tkanki tłuszczowej.
Na sali będą się odbywać ćwiczenia relaksacyjne, ale będzie to relaks aktywny. Ewa Kędzierska zapewnia, że ćwiczenia nie są trudne i każda z osób sobie z nimi poradzi, a przy okazji nauczy się rozładowywać napięcie.
Wystarczy chcieć
- Udaje się nam tak poukładać zajęcia, żeby uczestnicy programu nie musieli czekać w kolejkach nawet do tych "normalnie" obleganych specjalistów, tj. dietetyk - mówi Ewa Kędzierska.
Osoby, które chcą wziąć udział w programie muszą spełnić tylko dwa warunki - być zameldowanymi w Toruniu i mieć ukończone 18 lat.
- Program jest skierowany do osób, które czują, że chcą zadbać o swoje zdrowie, które mają problem z rozładowaniem stresu, nadwagą i otyłością - wymienia Ewa Kędzierska. - Dla osób pracujących stworzyliśmy grupę, która będzie miała zajęcia po południu, zatem praca nie powinna kolidować z uczestnictwem w programie.
Skąd pomysł na realizowanie w naszym mieście takiego programu?
W latach 2000/2001 oraz 2006/2007 na zlecenie wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Miasta Torunia badany był profil zdrowotny mieszkańców Torunia uwzględniający wiele elementów: subiektywną ocenę stanu zdrowia, dolegliwości, elementy stylu życia (alkohol, tytoń, aktywność fizyczna), korzystanie z opieki medycznej, ocenę sposobu żywienia, problemy związane z nadwagą i otyłością, zaburzenia lipidowe, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, aż do skumulowanego występowania czynników ryzyka.
Badania przeprowadziła na reprezentatywnej grupie mieszkańców Katedra Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy udziale Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu.
Warto się zapisać
Analiza porównawcza pomiarów z obu okresów wykazała tendencje negatywne, zwłaszcza jeśli chodzi o odczuwanie stresu, aktywność fizyczną oraz sposoby żywienia i spożycie alkoholu.
Odnotowano także wzrost ilości osób z nadwagą i otyłością. Program finansowany przez gminę jest odpowiedzią na te negatywne tendencje.
Uczestnictwo w programie jest nieodpłatne. Żeby wziąć w nim udział wystarczy zadzwonić pod numer 611 99 93 lub zgłosić się osobiście do Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, przy ul. Uniwersyteckiej 17 w Toruniu. Zapisy są przyjmowane w gabinecie dydaktyczno-konsultacyjnym (p. 222, II piętro).