- Budynek wielofunkcyjny - mówi prof. Roland Kozdrowski, zastępca dyrektora Instytutu. - Są ambulatoria dla psów i kotów, jest też szpital dla koni, możemy też przyjmować zwierzęta gospodarskie. Odbywają się tu zajęcia dla studentów, zajęcia typowo praktyczne, z przedmiotów klinicznych. Budynek jest wyposażony na najwyższym poziomie, więc możemy gwarantować usługi w odpowiednim standardzie.
Rentgen dla konia
W obiekcie przy Szosie Bydgoskiej znajduje się między innymi najnowszej klasy rezonans magnetyczny i rentgen wysokiej mocy, dzięki któremu można wykonać m.in. zdjęcia stawu biodrowego u koni. Te ostatnie w przypadku konieczności dokonania zabiegu, trafiają do sali operacyjnej podwieszone na specjalnej szynie.
Oprócz szpitala dla koni, wygospodarowano przestrzeń na osobne szpitale dla psów i kotów.
Prof. Kozdrowski: - Toruń jest idealną lokalizacja dla weterynarzy
Prof. Kozdrowski podkreśla atut, jakim jest położenie Instytutu w regionie typowo rolniczym, dzięki czemu studenci mają łatwy dostęp do zwierząt gospodarskich:
- Dzięki lokalizacji możemy w Toruniu kształcić przyszłych lekarzy nie tylko w aspekcie zwierząt towarzyszących [psów i kotów - red.], ale również gospodarskich oraz koni. Pełne wyposażenie naszej przychodni umożliwia leczenie zwierząt na wysokim poziomie.
Na razie nie wszystkie części instytutu są wykorzystywane, ponieważ pozostają jeszcze do obsadzenia wakaty
wśród pracowników naukowych.
11 kandydatów na miejsce
Decyzję o utworzeniu Centrum Weterynarii Senat UMK podjął w 2017 roku. Działalność naukowa rozpoczęła się 1 października 2018 roku. Rok później Centrum Weterynarii zostało włączone w strukturę Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK i zmieniło nazwę na Instytut Medycyny Weterynaryjnej.
Powstanie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Toruniu to efekt współpracy UMK oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy (obecnie to Politechnika Bydgoska) i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prowadzone się tu jednolite studia magisterskie na kierunku weterynaria. To jeden z najpopularniejszych kierunków studiów na toruńskiej uczelni. W ostatniej rekrutacji na weterynarię zarejestrowało się 842 chętnych na 72 miejsca.
