W Grudziądzu największy problem jest ze spożywającymi alkohol w miejscach publicznych (zwykle przy sklepach, w których sprzedawane są trunki) oraz piratami drogowymi. To sprawcom tych przewinień najczęściej policjanci wlepiają mandaty bądź kierują do sądu wnioski o ukaranie.
Piją na potęgę. Zwykle przy monopolowych
Spoglądamy na grudziądzką mapę zagrożeń. Ikonki z „butelkami z procentami” mnożą się w trzech miejscach: róg Kępowej i Wiślanej na os. Kopernika, na ul. Śniadeckich za pawilonem spożywczym na os. Strzemięcin oraz róg Kościuszki i Legionów na Starówce. - Te miejsca doskonale są nam znane. Sygnały od mieszkańców tylko to potwierdzają - podkreśla sierż. sztab. Maciej Wolski z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. - Wysyłamy na bieżąco tam patrole, by eliminować te zagrożenia. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze jest tak, że policjanci podjeżdżają pod wskazany adres i w tym samym momencie są tam osoby spożywające alkohol.
Wiesz gdzie rozrabiają? Piją alkohol? Nanieś sygnał na policyjną e-mapę [zdjęcia, wideo]
Funkcjonariusze uczulają, że e-mapa zagrożeń nie służy do podejmowania natychmiastowych interwencji, a do wskazywania miejsc czy zdarzeń niebezpiecznych.
Piraci drogowi na Hallera, Drodze Łąkowej i Warszawskiej
Kolejną grupą sygnałów najczęściej zgłaszanych przez internautów są przewinienia drogowe. Ze statystyk wynika, że mieszkańcy są wyczuleni na kierowców przekraczających prędkość.
Rzucamy znowu wzrokiem na mapę. Najwięcej symboli „gnających samochodów” naniesiono na ul. Hallera i Warszawskiej oraz ul. Droga Łąkowa. Sygnały dotyczą także niewłaściwej infrastruktury drogowej, głównie złego oznakowania. Takimi nieprawidłowościami zajmują się funkcjonariusze „drogówki”.
Niszczą budynki
- Jest też sporo zgłoszeń aktów wandalizmu. Chodzi głównie o graffiti pojawiające się na elewacjach budynków - kontynuuje sierż. sztab Maciej Wolski. - Zdarzyła się też dewastacja przystanku. O tych sprawach informujemy zarządców i administratorów nieruchomości.
Jak podkreślają policjanci, internetowa mapa zagrożeń, jest dla nich też źródłem nowych informacji od mieszkańców. - Mieliśmy też wiele zgłoszeń o koczowiskach bezdomnych. Sporo tych miejsc już znaliśmy, ale dowiedzieliśmy się też o nowym, w okolicy ulicy Sujkowskiego - dodaje sierż. sztab. Maciej Wolski. - Podjęliśmy działania, by zostało zlikwidowane, a bezdomni otrzymali pomoc.
Policjanci analizują
Analizując e-mapę policjanci co miesiąc mają aktualny obraz stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu. Uwzględniają to przy planowaniu patroli i wymieniają się sygnałami od mieszkańców z pozostałymi służbami.
Od początku funkcjonowania e-mapy potwierdzono ponad 130 zgłoszeń.