3820 zgłoszeń w ciągu 7 lat odnotowano w powiecie sępoleńskim na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja wprowadzona w 2016 roku z inicjatywy Komendy Głównej Policji, oraz przy współpracy z Geoportalem zarządzanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Narzędzie zapewnia mieszkańcom łatwiejszy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki mapie mogą oni łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne. Cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników jako skuteczne narzędzie eliminacji zagrożeń, występujących w lokalnej społeczności. Aktualnie na mapie dostępnych jest 27 kategorii zagrożeń.
- Mieszkańcy powiatu sępoleńskiego chętnie korzystają z tej aplikacji, a to głównie za sprawą prostego i anonimowego sposobu informowania policjantów o problemach i zagrożeniach. Możliwość dodawania zdjęć i komentarzy oraz potwierdzania już zgłoszonych zagrożeń jest dodatkowym udogodnieniem – informuje asp. Małgorzata Warsińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim. - Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę – dodaje.
Mieszkańcy najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, akty wandalizmu, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego.
Policja zaznacza jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji. W takim przypadku należy skorzystać z numeru alarmowego 112.
