Najbardziej nagłośnione przez media przykłady takich burz mieliśmy w ostatnich dniach w Gnieźnie i Toruniu, ale były też inne, chociaż w mniejszej skali.
- Ciepła, na szczęście nieupalna aura, ma nam towarzyszyć w regionie do początku czerwca. W najcieplejszych dniach słupek rtęci w termometrach lekko przekroczy 25 kreskę, a w pozostałych dniach temperatura będzie wahać się od 21 do 23. Ciepłe są i będą także noce i poranki - od 12 do 16 – informuje nas bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.
Według prognoz najcieplej ma być w niedzielę i w poniedziałek (26-27 maja), kiedy temperatura mierzona w cieniu wskaże 26-27 stopni Celsjusza.
To też może Cię zainteresować
Do końca miesiąca podstawowym źródłem opadów będą burze. Trudno przewidzieć ich dokładną lokalizację i intensywność. Z doświadczenia wiadomo, że wysoka temperatura i wolny ruch powietrza sprzyjają rozwojowi takich zjawisk.
Burze mogą być intensywne
- Można przewidywać, że większość ognisk burzowych będzie obejmowała niewielkie obszary, ale te skupiska chmur mogą charakteryzować się intensywnym przebiegiem zjawisk – mówi Bogdan Bąk. Precyzuje, że to mogą być krótkie, ale ulewne opady deszczu, gradobicia i silny wiatr, a lokalnie również trąby powietrzne.
O zagrożeniu burzami będą powiadamiać na bieżąco odpowiednie służby i nie należy lekceważyć tych ostrzeżeń. Warto też samemu przeglądać strony internetowe, które pokazują bieżące położenie tych zjawisk i kierunek ich przemieszczania.
- Niestety, tego typu opady nie złagodzą postępującej suszy, bo to co spadnie z nieba, w znacznej części szybko też wyparuje – konstatuje na koniec Bogdan Bąk.