Zobacz wideo: Śluzy w remoncie – nasza droga na Zachód
Służbowe auto marki Żuk, co prawda, unieruchomione (tylko na potrzeby wystawy!), ale i tak każdy, kto wybierze się do zabytkowej Hali Pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242), odbędzie podróż w czasie. Wszystko za sprawą specjalnej wystawy, jaką muzealnicy przygotowali z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 120-lecia bydgoskich wodociągów i kanalizacji.
Zobacz zdjęcia z wystawy:
Klimat dawnego warsztatu bydgoskich wodociągów
Część wystawy jest zaaranżowana na warsztat bydgoskich wodociągów z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Zadbano tu o każdy szczegół - są oryginalne narzędzia, jakich wówczas używano. Można zaglądać do szuflad, w których zwiedzający mogą odkrywać kolejne eksponaty. „Warsztatowego” klimatu nadają dźwięki stukotu narzędzi i... dawne hity grane przez radio.
Silnik 3D, kamerą TV w przewody
W innej części wystawy na ekranie multimedialnym wyświetla się animacja 3D, która została przygotowaną przez zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Daje ona wyobrażenie silnika gazowego, który niegdyś znajdował się w hali pomp. Pozwala to uświadomić sobie, jak duży był ten silnik i jak głośno wówczas pracował. Można także zobaczyć jedyny z ocalałych tłoków z takiego silnika - wyjaśnia nam Adrianna Adamska z Muzeum Wodociągów.
Na wystawie nie brak ciekawych i unikatowych eksponatów, jest np. robot z kamerą TV do inspekcji przewodów kanalizacyjnych (w oku telewizyjnej kamery można się przejrzeć) czy wanna z końca XIX wieku.
Ponadto, przestrzeń całej hali wypełnia mnóstwo plansz z infografikami. - Historia bydgoskich wodociągów i kanalizacji nie była pokazywana dotychczas w takiej skali - przyznaje Adrianna Adamska.
Zwiedzającym udostępnione są także dwa multimedialne kioski: jeden z katalogiem zielono-niebieskich rozwiązań dla infrastruktury miejskiej, a drugi - z multimediami na temat bydgoskich wodociągów i kanalizacji.
Zasady zwiedzania
Jubileuszową ekspozycję można zwiedzać w weekendy: sobotę i niedzielę w godz. 13-17, a także od poniedziałku do czwartku 11.00-16.00. Bilety kosztują - 10 zł normalny, 5 zł ulgowy.
Zwiedzać mogą tylko goście indywidualni, zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym - należy zakrywać usta i nos, zachowywać dystans społeczny, pracownicy muzeum wskazują miejsca do dezynfekcji rąk.
Warto dodać, że zabytkowa hala pomp od soboty otworzyła się dla zwiedzających po ponad 8-miesięcznej przewie.
